Zdjęcie do tekstu - Mieszkanie TBS

Mieszkanie TBS

Mieszkanie TBS jest adresowane do tych, którzy nie mają samodzielnego dachu nad głową – nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania ze względu na zbyt niskie dochody lub na wynajem na zasadach rynkowych. W mieszkaniu TBS czynsz jest sporo niższy na wolnym rynku. W dodatku wiele TBS-ów, zwłaszcza w mniejszych miastach, stosuje stawki czynszu niższe od maksymalnych.

Przeczytaj również: zasoby mieszkaniowe Polaków

Statystyki w Polsce

W Polsce towarzystwa budownictwa społecznego mają dziś ponad 100 tysięcy mieszkań. Mieszkanie TBS to coraz popularniejsze rozwiązanie. Działają one w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni osób prawnych. a ich działalność inwestycyjna jest finansowana przy udziale kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego lub innego banku komercyjnego, własnych środków TBS-ów, dotacji z budżetu gminy oraz zwrotnej partycypacji najemców. 

Partycypacja 

Partycypacja jest wkładem przyszłego najemcy w budowę mieszkania i bez niej niemożliwe jest podpisanie umowy najmu lokalu. Partycypantem może zostać:

  • osoba fizyczna,
  • pracodawca, który chce zapewnić swoim pracownikom mieszkanie służbowe,
  • osoby prawne, które w tym przypadku, przekazują prawo najmu osobom trzecim (taką osobą trzecią może być np. stowarzyszenie lub fundacja),
  • powiat, gmina lub związek międzygminny.

W momencie gdy najemca będzie chciał zrezygnować z najmu i przekazać lokal, z powrotem do dyspozycji TBS, kaucja ta ulegnie zwrotowi. Wynajem mieszkania z TBS wiąże się z wieloma zaletami. Wymienić tu należy przede wszystkim, o wiele niższe koszty wpłaty własnej, niżeli te związane z kredytem hipotecznym. Do tego dochodzi o wiele mniej formalności, które trzeba spełnić, starając się o jego przyznanie. Lokal można wynajmować przez wiele lat, nie martwiąc się przy tym, że jego właściciel, niespodziewanie wypowie nam umowę najmu. W każdej chwili, w przypadku np. przeprowadzki do innego miasta, możemy z niego zrezygnować i odzyskać pieniądze wpłacone, w ramach partycypacji.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: tbs czy warto kupić mieszkanie towarzystwa budownictwa społecznego? Zalet tego typu lokali jest kilka – jedną z nich jest niska wysokość czynszu.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz