Zdjęcie do tekstu - Motywy zachowań klientów

Motywy zachowań klientów

Kryteria wyborów konsumenckich na rynku nowych nieruchomości to wyjątkowo złożony mechanizm. Nie bez znaczenia jest fakt, że zakup mieszkania czy domu ma charakter inwestycyjny, gdzie prym wiedzie rozum. Ale wbrew pozorom to również decyzja spontaniczna. Dlatego coraz częściej w komunikacji deweloperów z rynkiem do głosu dochodzą emocje. Motywy zachowań klientów – co wpływa na zakup nieruchomości?

Motywy zachowań klientów

Marketing na rynku nieruchomości, mimo specyfiki produktu i motywów kierujących nabywcą, poddaje się ogólnym trendom panującym w relacjach rynkowych. Argumenty racjonalne tracą na znaczeniu, bo kupujący mieszkania nie szukają już wyłącznie lokum, dla zaspokojenia swoich potrzeb egzystencjalnych, ale przestrzeni do życia, budowania relacji z otaczającym światem, oazy spokoju. Czy w decyzjach zakupowych na rynku mieszkaniowym działają jeszcze silne racjonalne motywy?

Maxbud development – sprawdź ofertę tego dewelopera i znajdź mieszkanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Świadomy klient

Już od dawna rynek nieruchomości opiera się na relacjach ze klientami, którzy oczekują czegoś więcej niż atrakcyjnej oferty. Wymagają uzasadnienia ceny, szczególnie jeśli jest ona wyższa od średniej, którą rynek dyktuje w danej lokalizacji. Temu właśnie służy cały system zachęt stosowany przez deweloperów. Cena, jako argument racjonalny podlega wnikliwej, konsumenckiej analizie, a klient dewelopera coraz częściej świadomie akceptuje wyższą cenę. Nie bez przyczyny. Tu znów oprócz rozumu do głosu dochodzą motywy emocjonalne: wygoda, prestiż czy nawet społeczny awans związany z wyższym standardem czy lokalizacją osiedla.

Co więcej to dowód na to, że zakup mieszkania lub domu nie jest postrzegany wyłącznie pragmatycznie, a coraz częściej towarzyszy temu ekscytacja, związana choćby z prestiżem miejsca i realizacją życiowych celów. Tym bardziej wtedy, gdy konsument celuje w segment mieszkań o podwyższonym standardzie lub apartamentów. Jeśli przyjąć, że rynek nowych nieruchomości zmierza w kierunku oferowania mieszkań pod klucz, z wysokiej półki cenowej, emocjonalne motywacje zakupowe będą wciąż zyskiwać na znaczeniu.

Może Cię zainteresować: Mieszkanie na parterze – co musisz o nim wiedzieć?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz