Zdjęcie do tekstu - Najem nowego mieszkania

Najem nowego mieszkania

W czasach kryzysu podjęcie decyzji o sposobie inwestycji nie jest łatwe. Najbezpieczniejszą i najchętniej wybieraną opcją było od dawna gromadzenie środków na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Również najem nowego mieszkania to dobry sposób na inwestycję kapitału. Dlatego też zauważalna jest tendencja do kupna mieszkania w celu jego wynajęcia.

Najem nowego mieszkania – zysk

Warto podkreślić, iż inwestycja w nieruchomość niemal zawsze okazywała się pewnym zabezpieczeniem środków. Od lat zauważalna jest tendencja na rynku do wzrostu cen mieszkań lub chociaż stabilnego utrzymywania wartości. Długoterminowość inwestycji sprawia, że do momentu gdy zostanie podjęta decyzja o sprzedaży mieszkania, uzyskujemy comiesięczne wpływy do budżetu domowego. Ceny za najem dwupokojowego mieszkania, np. w Warszawie, to koszt średnio około 1800 – 2300 zł. Wziąwszy pod uwagę powyższe, odliczając opłaty związane z czynszem, otrzymujemy pewny zysk ok. 1000 zł. Co więcej, obecnie ceny mieszkań są stosunkowo niskie. Dlatego też decydując się na ich sprzedaż w przyszłości, mamy możliwość dodatkowego zarobku przy założeniu, że nastąpi wzrost ich wartości.

Kredyt dla dwojga – wspólnota i rozdzielność majątkowa

Jakie mieszkania są chętnie wynajmowane?

Od lat największą popularnością wśród najemców, cieszą się lokale jedno-dwupokojowe. Głównymi zainteresowanymi są oczywiście studenci, dlatego należy zaprojektować i urządzić mieszkanie tak, by odpowiadało oczekiwaniom odbiorcy. Wskazane są wszelkie rozwiązania zwiększające funkcjonalność lokalu, m.in. oddzielenie kuchni od pokoju tzw. “przejściowego”. Dodatkowym atutem jest również lokalizacja mieszkania. Wybierając lokal na obrzeżach miasta w pobliżu uczelni, można liczyć się z niższym kosztem zakupu lokalu. Drogie apartamenty do wynajmu nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ciekawym rozwiązaniem zdaje się być również zainwestowanie gotówki w lokal w kamienicy w centrum miasta. Taki wybór daje niemal pewność, że cena mieszkania z roku na rok będzie się powiększać i zmniejszy się problem ze znalezieniem najemcy.

Czy mieszkania są droższe niż 10 lat temu? Zerknij na analizę i sprawdź. czy nie przepłacasz za mieszkanie.

Ryzyko związane z kupnem mieszkania do najmu

Ewentualność wystąpienia ryzyka w przyszłości trudno jest przewidzieć i w pełni uniknąć wszelkich jego skutków. Można jednak zwrócić uwagę na sytuacje, które w znaczny sposób obarczają niebezpieczeństwem potencjalnego nabywcę nieruchomości:

  • Ryzyko związane ze spadkiem opłat za wynajem mieszkań i wartości nieruchomości
  • Nieprzewidziane wypadki, np. pożar mieszkania
  • Brak wykonywania zobowiązań po stronie najemcy, np. brak comiesięcznych opłat za mieszkanie, zniszczenie lokalu przez najemcę
  • Problem z ponownym wynajęciem mieszkania, tzw. okresy “przestoju” w wynajmie mieszkania

Przeczytaj również inny nasz artykuł: jak oszczędzać energię elektryczną?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz