Zdjęcie do tekstu - Największe miasta - Gdańsk

Największe miasta – Gdańsk

Szóste miejsce rankingu największych miast w Polsce zajmuje Gdańsk z oficjalną liczbą 464,25 tys. mieszkańców według danych statystycznych.

Gdańsk to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego i ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Dużą popularnością w Gdańsku cieszą się nieruchomości pochodzące bezpośrednio z rynku wtórnego. Atrakcyjne i konkurencyjne ceny to nie jedyne ich zalety. Dlaczego warto kupić mieszkanie z drugiej ręki – przeczytaj.

Najbardziej znaną przeprawą w Gdańsku jest Zielony Most nad Motławą (50 m), łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów. Najdłuższy jest most podwieszany im. Jana Pawła II nad Martwą Wisłą. Liczy 380 m.

Najwyższym gdańskim budynkiem jest Olivia Star – 156 m do dachu i 180 m wysokości całkowitej. Na 124,5 m wznosi się wieża południowa Sea Towers, a na 91 m – wieża północna. W mieście znajduje się 31 budynków o wysokości powyżej 50 m, w tym siedem powyżej 70 m. Dynamicznie rozwija się Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy. W 2018 r. obsłużył blisko 5 mln pasażerów, a w 2019 r. 5,38 mln.

Przeczytaj również ranking pozostałych największych miast pod względem populacji:

Największe miasta – Warszawa
Największe miasta – Kraków
Największe miasta – Łódź
Największe miasta – Wrocław
Największe miasta – Poznań
Największe miasta – Szczecin
Największe miasta – Bydgoszcz
Największe miasta – Lublin
Największe miasta – Białystok
Największe miasta – Katowice
Największe miasta – Gdynia
Największe miasta – Częstochowa
Największe miasta – Radom
Największe miasta – Sosnowiec
Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz