Drugie miejsce rankingu największych miast w Polsce zajmuje Kraków z oficjalną liczbą 767,35 tys. mieszkańców według danych statystycznych.
Dawna stolica Polski to przede wszystkim miasto mogące się pochwalić dużą liczbą odwiedzających turystów: do grudnia 2019 r. odwiedziło Kraków ponad 14 mln osób, w tym ponad 3 mln turystów z zagranicy.
W jakim mieście przybyło najwięcej mieszkań? Sprawdź najnowsze statystyki.
Ze względu na zabytkową zabudowę miasto ogranicza budowę wysokich budynków (w ścisłym centrum w ogóle nie wolno ich stawiać). Najwyższy z nich to biurowiec K1, zwany popularnie Błękitkiem. Jego wysokość do dachu wynosi 88 m, z iglicą – 105 m. Przez lata w Krakowie straszył „szkieletor” – budynek dopiero po 40 latach stanie się nowoczesnym wysokościowcem: Unity Tower osiągnęła wysokość 102,5 m, a oddanie budowli do użytku zaplanowano na koniec 2020 r. To najbardziej wyczekiwana inwestycja w Krakowie.
Przez Wisłę prowadzi 19 przepraw: 11 mostów drogowych, trzy kolejowe, dwa stopnie wodne, dwie kładki pieszo-rowerowe i most podwieszony z rurociągiem grzewczym. W planach są jeszcze dwa mosty i trzy kładki. Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II w 2018 r. obsłużył blisko 7 mln pasażerów, a w 2019 r. ponad 8 mln.
Przeczytaj również ranking pozostałych największych miast pod względem populacji: