Trzecie miejsce rankingu największych miast w Polsce zajmuje Łódź z oficjalną liczbą 690 tys. mieszkańców według danych statystycznych.
Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce i stolicą województwa łódzkiego, położonym na Wysoczyźnie Łódzkiej. To jedno z największych miast w kraju zarówno pod względem liczby ludności, jak i zajmowanej powierzchni. Niegdyś kojarzona wyłącznie z fabrykami, dziś należy do większych ośrodków akademickich oraz kulturalnych.
Darowizna mieszkania – co musisz o niej wiedzieć?
Miejskie instytucje zarządzają setką mostów, wiaduktów, kładek i przepustów nad 18 rzekami – w większości nad Nerem, Olechówką i Sokołówką. W latach 30. XX w. większość płynących przez centrum miasta rzek została ukryta pod ziemią i zamieniona w kanały ściekowe.
Najwyższy łódzki budynek to biurowiec przy ul. Piotrkowskiej 148/150. Ma 76 m do dachu (22 kondygnacje) i wysokość całkowitą wynoszącą 80 m. Przy ul. Piotrkowskiej 182 i al. Piłsudskiego 7 znajdują się również budynki mieszkalne o wysokości 78 m. Najwyższym obiektem ma być biurowiec stawiany przy hotelu Hampton by Hilton. Według planów będzie nieco ponad 79 m, a z urządzeniami budowlanymi osiągnie 84 m. Niewielki Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta obsłużył w 2018 r. prawie 217,5 tys. pasażerów, a w 2019 r. blisko 243 tys.
Przeczytaj również ranking pozostałych największych miast pod względem populacji: