Nie ma wątpliwości, że Wigilia Bożego Narodzenia to bardzo ważny dzień w roku. Każdy z nas się do niego odpowiednio przygotowuje i na swój sposób stara się go celebrować. Jeśli to wy urządzacie w tym roku kolację wigilijną we własnym domu i nie macie zbyt wielkiego doświadczenia, czeka was nie lada wyzwanie. Poniżej kilka praktycznych rad i inspiracji, jak przygotować stół wigilijny w tym szczególnym dniu.
Wyjątkowy stół w wyjątkowy dzień
O ważności kolacji wigilijnej nie musimy was przekonywać. W Polskiej kulturze, wśród osób wychowanych w kulturze chrześcijańskiej, już od dziecięcych lat wiemy, że kolacja w dniu Wigilii Bożego Narodzenia to wyjątkowy posiłek. Skoro jest on dla nas bardzo ważny, powinien być także odpowiednio podany, gdyż odświętna oprawa ma tu ogromne znaczenie. Postarajmy się więc, aby wyglądał on naprawdę pięknie.
Nakrywamy stół wigilijny, krok po kroku.
Dla części z was czynność ta jest prosta i oczywista. Dla wielu jednak, zwłaszcza dla tych z was, którzy kolację wigilijną dla rodziny przygotowywać będą po raz pierwszy, może być to spory kłopot. Podpowiemy wam więc, co i jak przygotować, aby wszystko poszło szybko i sprawnie, a efekt był zachwycający. Najważniejszą cechą, jaką stół wigilijny powinien spełniać, jest jego wielkość. Powinien być on na tyle duży, aby każdy członek rodziny miał wystarczająco dużo miejsca. W Wigilię Bożego Narodzenia zarówno dzieci, jak i dorośli zasiadają przy jednym stole, nie przygotowuje się dwóch oddzielnych, co jest dość często stosowane podczas przygotowywania innych uroczystości. Bardzo ważnym elementem świątecznego wystroju stołu wigilijnego jest obrus. Jeśli wasz stary obrus najlepsze czasy ma już za sobą bądź nie macie jeszcze odpowiedniego na taką okazję, dopiszcie go koniecznie do listy zakupów. Według tradycyjnych wskazówek obrus powinien być biały i specjalnie na tę okazję wykrochmalony. Dziś nie zawsze używa się tylko i wyłącznie śnieżnobiałego i też nie będziemy was do tego na siłę namawiać. Ważne, aby obrus świąteczny był wyjątkowy i odświętny oraz plamoodporny. W sklepach przed Świętami Bożego Narodzenia znajdziecie dużo różnych wzorów, które trafią odpowiednio w wasze gusta. Pięknie prezentował się będzie także czerwony czy ciemnozielony ozdobiony świątecznymi serwetkami.
Siano pod obrusem
Przygotowywanie stołu łączy się z wieloma tradycyjnymi czynnościami. Jedną z najważniejszych rzeczy, o której zapomnieć nie można, jest odrobina siana pod obrusem. Siano symbolizuje ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. W dawnych czasach sianem pokrywało się całe stoły, a na wschodzie i południu Polski przykrywano nim także podłogę, na której stał stół. Dziś symbolicznie wkładamy tylko odrobinkę.
Opłatek
Nieodłączną częścią kolacji wigilijnej jest symboliczne dzielenie się opłatkiem, zanim jeszcze wszyscy zasiądziecie do stołu. Opłatek znajdować powinien się na stole, aby każdy członek rodziny miał do niego dostęp. Jest on symbolem miłości i pojednania, co wyrażane jest przede
wszystkim w składanych sobie życzeniach. Dopiszcie go do listy spraw bardzo ważnych do załatwienia, ponieważ nie powinno go na waszym stole zabraknąć.
Dodatkowe nakrycie
Stół wigilijny nakrywamy dla tylu osób, ile liczy cała rodzina plus jedno. Wolne nakrycie na stole przygotowywane jest dla niespodziewanego gościa, który może pojawić się w waszym domu, jest też wyrazem pamięci o członkach rodziny i bliskich, którzy odeszli. Warto o tym pamiętać.
Stroiki i dodatki
Stół wigilijny uroczyście ozdabiamy stroikami świątecznymi, szyszkami, jabłkami, orzechami czy też bombkami. Pięknie prezentują się też gałązki świerku oraz zapalone świece. Wszystko zależało będzie od waszych upodobań. W internecie znajdziecie mnóstwo przepięknych inspiracji, które warto wykorzystać we własnym domu. Jeśli brak w waszym domu świątecznych serwetek, świec czy stroików, także je dopiszcie do listy zakupów, dzięki temu przed samą wigilią zajmiecie się już tylko gotowaniem.
Dwanaście potraw na stole
Kolejną ważną sprawą na stole wigilijnym jest odpowiednia ilość potraw. Według tradycji powinno ich być dwanaście. Dawniej uważano, że liczba potraw wigilijnych powinna być nieparzysta, co według wierzeń miało przynosić szczęście i obfitość w nadchodzącym roku. Następnie już zdecydowanie później, ustalono, że dwanaście potraw symbolizowało będzie dwanaście miesięcy w roku, aż w końcu symbolikę przypisano do ilości apostołów Jezusa Chrystusa i tak pozostało do dziś. Wśród potraw tradycyjnie znaleźć powinna się ryba, będąca symbolem odrodzenia – nowego życia, nawiązując do Jezusa Chrystusa – chrztu, który odbył się w wodzie. Nie zapomnieć powinniście też o grzybach (według starożytnych wierzeń mające magiczne właściwości służące do porozumiewania się ze zmarłymi), orzechach czy piernikach. Wspaniałego, świątecznego zapachu nadadzą też pomarańcze, który wielu z nas kojarzy się właśnie z tym wyjątkowym czasem.