Popularne środki czystości zawierają mnóstwo chemii. Silne składniki bardzo często są przyczyną podrażnień i alergii, a niekiedy nawet zatruć wziewnych. Jak samemu zrobić naturalne detergenty do sprzątania? Podpowiadamy.
Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w województwie małopolskim? Sprawdź inwestycję prestige city – zlokalizowana w Skawinie, cieszy się bardzo dużą popularnością.
Naturalne detergenty – dlaczego warto?
Naturalne środki czystości cieszą się ostatnimi czasy spora popularnością. Nic dziwnego. Do ich wykonania wystarczą podstawowe składniki, jakie każdy z nas posiada w domu. Wiele osób uważa, że tylko chemiczne detergenty są w stanie skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami. To mit. Istnieją o wiele tańsze i bardziej naturalne odpowiedniki – przyjazne dla środowiska i portfeli. Większość z nich możemy wykonać samodzielne. W jaki sposób? Sprawdź.
Płyn do mycia naczyń
Płyn do mycia naczyń – jak zrobić go samodzielnie? Wystarczy zmieszać ze sobą sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody oraz szklankę białego octu i drobnoziarnistej soli. Następnie podgotować na małym ogniu, nieustannie mieszając. Należy jednak pilnować, aby płyn się nie zagęścił. Wystarczy wlać powstały płyn do odpowiedniego naczynia – najlepiej z dozownikiem – i gotowe.
Środek do czyszczenia
Jak zrobić domowy środek do czyszczenia? Ekologiczny płyn do czyszczenia piekarnika i zmywarki wykonamy z tego, co znajdziemy w naszej kuchni. Łączymy 2 łyżeczki soli ze szklanką sody oczyszczonej. Wlewamy odrobinę wody, następnie mieszamy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Soda skutecznie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów i poleruje powierzchnie bez jej rysowania. Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się tłustych zabrudzeń z naszych sprzęt kuchennych.
Proszek do prania
Aby przygotować domowy, naturalny i ekologiczny proszek do prania, należy wsypać pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu i szare mydło do słoika. Dodać kilka kropel olejku eterycznego, jeśli chcemy nadać proszkowi zapach. Następnie potrząsnąć naczyniem do wymieszania składników. Tak przygotowana mikstura świetnie nadaje się do codziennego prania. Jej termin przydatności to miesiąc – musi być zamknięta w szczelnym pojemniku.
Przeczytaj też: Biophilic design – powrót do natury?