Nowe mieszkanie kupione na rynku pierwotnym, to marzenie wielu Polaków. Niestety ze względu na koszty wielu zainteresowanych kupnem mieszkania, ostatecznie decyduje się na zakup „z drugiej ręki”. Istnieją jednak sposoby, by wymarzone, własne „m”, w dodatku kupione wprost od dewelopera, było tańsze niż nam się pierwotnie zdawało. Oto kilka z nich.
Kuszące wyprzedaże
Nowe mieszkanie – z jego kupnem bywa jak z sukienką w sklepie, można je dostać w korzystnej cenie w ramach wyprzedaży. Obecnie wielu deweloperów chcąc zakończyć inwestycje, decyduje się na znaczne obniżki cen, które diametralnie potrafią się różnić w stosunku od cen pierwotnych podanych w katalogach. Jak duża jest to zniżka, zależy w dużej mierze od wyjściowej ceny mieszkania, jak i czasu od jakiego deweloper próbuje je sprzedać.
Bądź na bieżąco
Dlatego warto śledzić na bieżąco oferty deweloperów i strony internetowe poświęcone inwestycjom na rynku pierwotnym na których znajdziemy wszystkie istotne informacje, dotyczące obniżek cen i sprzedaży tzw. ostatnich mieszkań i innych promocji na rynku pierwotnym. Wbrew utartym przekonaniom, ostatnie mieszkania nie znaczą najgorsze. Przydatne mogą się okazać także cotygodniowe newslettery, spływające bezpośrednio na naszą skrzynkę mailową, informujące o promocjach mieszkań w danej okolicy.
Wirtualne targi
W poszukiwaniu korzystnych ofert niezwykle pomocne bywają targi mieszkaniowe, organizowane cyklicznie na terenie większych miast. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu lub w twojej okolicy akurat nie ma tego typu imprez, niezwykle pomocne mogą okazać się wirtualne targi mieszkaniowe dostępne 24 godziny przez 365 dni w roku.
Skontaktuj się z działem sprzedaży
Jeśli jakaś oferta szczególnie Ciebie zainteresowała, skontaktuj się z działem sprzedaży i umów się na spotkanie. Dużą zaletą mogą okazać się tu Twoje zdolności negocjacyjne, które w przypadku zakupu nowego “m” mają ogromny wpływ na ostateczną cenę.
Z pomocą rządu
Kolejnym sposobem na zakup tańszego mieszkania od dewelopera jest wzięcie udziału w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”. Oczywiście pod warunkiem, że masz mniej niż 35 lat, interesują ciebie oferty do 75 metrów kwadratowych, a mieszkanie które planujesz kupić będzie twoim pierwszym.
Wkład własny
Dla osób niespełniających kryteria programu istnieje jednak kilka alternatyw. Jedną z nich jest zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania. Planując wzięcie pożyczki z banku, postarajmy się o jak najwyższy wkład własny. Warto go uzbierać wcześniej, bowiem im więcej pieniędzy wpłacimy na początku, tym mniej odczujemy późniejsze odsetki i tym samym mniej będziemy mieć do spłacenia.
Dodatkowe profity
Czasem zdarza się, że cena mieszkania nie może ulec zmianie, ale w oferowanym pakiecie możemy otrzymać dodatkowo garaż, miejsce postojowe czy komórkę lokatorską. Coraz częściej zdarza się, że deweloperzy oferują w podanej cenie lepsze wykończenie mieszkania, poradę architekta lub też zobowiązują się do opłaty ubezpieczenia mieszkania. Warto to sobie wszystko na spokojnie przekalkulować, zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup.