Zdjęcie do tekstu - Ogrody działkowe

Ogrody działkowe

Znamy je wszyscy, bo towarzyszą nam niemal od zawsze. Potocznie nazywane działkami – ogrody działkowe – coraz bardziej zyskują na popularności. Kiedyś zakładane, zarządzane i przydzielane przez zakłady pracy, dziś skupione w ogólnopolskim stowarzyszeniu. ROD ponownie wracają do łask. 

Ich jest spożytkowanie wolnego czasu ludzi pracy umysłowej i fizycznej oraz ich rodzin przez umożliwienie im zajęcia w zdrowotnych warunkach na działce ziemi i ułatwienie uzyskania tą drogą płodów ogrodniczych dla zaspokojenia własnych potrzeb i podniesienia w ten sposób swego poziomu zdrowotnego i gospodarczego. 

Dlaczego warto?

Rodzinne ogrody działkowe zapewniają aktywny wypoczynek, możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych, stanowią składnik terenów zielonych oraz terenów rekreacyjnych. Służą poprawie warunków ekologicznych miast i sytuacji bytowej ich mieszkańców. Przykładowo polskie prawo nie pozwala na prowadzenie na terenie rodzinnych ogrodach działkowych działalności gospodarczej ani na zamieszkiwanie na takich obszarach.

Aby zostać działkowcem, należy nabyć działkę w ROD w PZD, a dokładniej uzyskać do niej prawo dzierżawy działkowej.  Aby ją nabyć, należy najpierw ją znaleźć, a następnie dopełnić formalności.

ROD Warszawa:

  • Łuk Siekierkowski (237 ha)
  • Zacisze i Targówek (155 ha)
  • Bemowo-Powązki (101 ha)
  • Paluch (97 ha)
  • Sielce i Park pod Skocznią (90 ha)

Przeczytaj również:

Ogrody społeczne – Warszawa

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz