zdjęcie do tekstu - Ogrodzenie - jakie wybrać?

Ogrodzenie – jakie wybrać?

Ogrodzenie to przede wszystkim wizytówka naszego domu. Jest pierwszym elementem budynku, który widać z zewnątrz, dlatego warto zadbać o jego wygląd. Materiały i formę ogrodzenia trzeba dopasować do stylu i charakteru domu, otoczenia czy sąsiedniej zabudowy. Idealne ogrodzenie powinno być estetyczne i funkcjonalne.

Dom można ogrodzić na wiele różnych sposobów. Na rynku dostępne są rozwiązania bardzo proste i tańsze oraz te bardziej zaawansowane, które są efektowniejsze i droższe. Jedną z najprostszych opcji jest ogrodzenie panelowe. Mur z kamienia, który jest bardziej skomplikowany w budowie umożliwia stworzenie ogrodzenia, które podoba się praktycznie każdemu przechodniowi.

Warto również zwrócić uwagę na aspekty prawne. Pozwolenie na budowę ogrodzenia nie jest konieczne m.in. przy ogrodzeniach mających znajdować się od strony ulic, dróg i miejsc publicznych, oraz pomiędzy sąsiednimi działkami budowlanymi. Muszą one jednak sięgać do 2,2 m wysokości, a żadna z ich części nie może stanowić funkcji muru oporowego.

Sprawdź – Ekipa remontowa – jak wybrać odpowiednią?

Nowoczesne ogrodzenie panelowe

Coraz popularniejsze ostatnio ogrodzenie panelowe jest z reguły tańsze od innych rozwiązań. Zastąpiło niegdyś popularne siatki druciane. Montaż takiego płotu jest stosunkowo prosty, a niektóre firmy oferują już kompletne systemy ogrodzeniowe, które składają się z segmentów, słupów, furtek, dwóch rodzajów bram (przesuwnej lub dwuskrzydłowej) oraz akcesoriów montażowych. Podczas wyboru tej formy ogrodzenia, można wykazać się kreatywnością i dobrać kształt czy kolor poszczególnych elementów np. pasujący do elewacji,  dachu, okien czy kostki brukowej.

Istnieje również możliwość stworzenia własnego projektu. Obróbka laserowa pozwala spersonalizować segmenty, furtki czy bramy, tak aby tworzyły jednorodną i estetyczną konstrukcję. Kształt parkanu można dostosować dosłownie do każdej działki, bez znaczenia jakie jest jej ukształtowanie terenu. Elementy ogrodzenia panelowego dzięki najnowszym technologiom są niezwykle trwałe, w niektórych z nich nie są konieczne zabiegi konserwacyjne nawet przez 100 lat.

Artystyczne płoty kute i metalowe

Jest to jeden z droższych sposobów na wykonanie ogrodzenia, ponieważ w przeciwieństwie do panelowego robi się go na zamówienie. Zalicza się do wyrobów kowalstwa artystycznego, dzięki czemu istnieje ogromy wybór wzornictwa. Ze względu na wysokie koszty sprawdza się najlepiej na niewielkich działkach, lub w zastosowaniu np. jedynie od frontu.

Przeczytaj również inny nasz artykuł – kwiaty doniczkowe.

Popularne ogrodzenie murowane

Ogrodzenia murowane najczęściej tworzone są z cegły (ceramicznej, silikatowej, klinkierowej) lub kamienia. Jest to zdecydowanie jedno z najtrwalszych rozwiązań przeznaczone m.in. do ogrodzenia dużej działki. Mimo, że jego wykonanie wiąże się z dużymi kosztami cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją estetykę.

W celu uzyskania odpowiedniego efektu takiego ogrodzenia należy zwrócić uwagę na rodzaj kamieni, sposób ich kładzenia, a także późniejszej obróbki. Mury z cegły lub kamienia często łączy się z przęsłami z metaloplastyki, drewnianymi lub kutymi, co dodaje im lekkości. Kamienne płoty natomiast najczęściej wznosi się z granitu, sjenitu, bazaltu, piaskowca lub kwarcytu. Przeznaczone są na każdy rodzaj posesji (przeczytaj także na co zwrócić uwagę przy zakupie działki). Spełniają doskonale swoją rolę – dają poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności, a w przypadku gdy dom znajduje się blisko ulicy dobrze tłumią hałas.

Naturalne drewniane ogrodzenie

Tak samo jak i ogrodzenie kamienne, tak samo i drewniane jest zgodne z naturą. Gotowe panele są bezkonkurencyjne jeśli pod uwagę weźmiemy takie cechy jak trwałość, elegancja, szeroki wybór, łatwy montaż, doskonała jakość i cena. Idealnie oddają charakter działek wiejskich czy domków letniskowych lub willi zlokalizowanych poza miastem.

Zielony płot

Doskonałe rozwiązanie dla miłośników natury i zieleni. Jest to naturalny sposób na oddzielenie się od otoczenia bez konieczności budowania sztucznych barier. Jest to wciąż rozwiązanie oryginalne, ale wymagające także dużych nakładów pracy. W celu uzyskania zamierzonego efektu należy wybrać odpowiednie rośliny, a potem pamiętać o ich pielęgnacji. Wbrew pozorom żywopłoty są bardzo szczelne.

Ogrodzenie to wizytówka naszego domu, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Nowoczesne, murowane, klasyczne – oferty nowych domów w Poznaniu uwzględniają potrzeby nabywców również w zakresie estetyki i funkcjonalności ogrodzeń.


Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz