Przed dylematem wyboru rodzaju ogrzewania staniemy prawdopodobnie jeszcze na etapie poszukiwania wymarzonego lokum i powinniśmy się nad tym dobrze zastanowić. Decyzja ta wpłynie na komfort naszego zamieszkania i domowy budżet. Jakie ogrzewanie będzie odpowiednie? Sprawdzisz w tym artykule.
Ogrzewanie sieciowe
Najpopularniejszy i najbardziej wygodny system ogrzewania, który stał się standardem w nowoczesnym budownictwie. W tym przypadku ciepło wytwarzane jest w ciepłowniach lub elektrociepłowniach i następnie dostarczane jest do odbiorców pod postacią podgrzanej wody. Często produkcja ciepła zachodzi w procesie kogeneracji, czyli razem z jednoczesnym wytwarzaniem energii elektrycznej – oznacza to zmniejszenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. Ogrzewanie sieciowe uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań – eliminuje ryzyko pożaru, zaczadzenia, czy porażenia prądem. Pod względem ekonomicznym również nie przedstawia się najgorzej – najczęściej jest rozliczane w czynszu (przeczytaj co wchodzi w skład czynszu), więc wybierając to rozwiązanie, nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Nasze zaangażowanie ogranicza się do minimum – nie musimy troszczyć się o dostarczanie paliwa, czy przeglądy techniczne. Dostawca bierze na siebie cały ciężar związany z ciągłością dostaw ciepła.
Ogrzewanie elektryczne
To rozwiązanie ma wiele różnych form. Może oznaczać grzejniki, elektryczne ogrzewanie podłogowe lub sufitowe panele grzewcze, ale także kotły elektryczne i pompy ciepła. Pozostaje jednak jednym z najdroższych rozwiązań ze względu na taryfowy system rozliczania. Lokalne przedsiębiorstwa obsługujące dany teren mają zróżnicowane cenniki, co w pewnym stopniu determinuje koszty. Opłaty można obniżyć inwestując w urządzenia akumulujące ciepło – będą one pobierać prąd przez określony czas, a następnie oddawać ciepło przez całą dobę. Do takich rozwiązań należą piece akumulacyjne oraz grzejniki konwekcyjne, olejowe, czy też ceramiczne. Pomimo dość wysokich kosztów eksploatacji, ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest wygodne, praktycznie bezobsługowe i bezpieczniejsze niż gazowe. Minusem tego rozwiązania jest to, że w razie awarii urządzenia jesteśmy pozbawieni źródła ciepła.
Sprawdź również oferty wrocławskich deweloperów – większość z nich oferuje tzw. wykończenie “pod klucz”, z uwzględnieniem preferencji kupujących. Sam zdecyduj, jakie ogrzewanie będzie dla Ciebie odpowiednie.
Ogrzewanie gazowe
Ta metoda z roku na rok zyskuje na popularności – jest wygodna i nie zanieczyszcza środowiska. Warunkiem wykorzystania do ogrzewania gazu ziemnego jest przebiegająca w pobliżu budynku sieć gazowa, do której możemy się podłączyć. Jeżeli mieszkamy w bloku, sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ większość nowoczesnych osiedli jest podpięta pod sieć ciepłowniczą. Zmiana systemu ogrzewania wymaga zgody wszystkich mieszkańców. Tak czy inaczej, niezbędne będzie doprowadzenie przyłącza gazowego i wykonanie instalacji, która będzie transportować paliwo do kotła. Koszty ogrzewania gazowego są najwyższe na etapie inwestycji i montażu, ale zwrócą się w przyszłości. Kocioł kondensacyjny jest droższy od tradycyjnego, ale jest także wydajniejszy. Szacunkowy roczny koszt ogrzewania przy jego zastosowaniu nie powinien przekroczyć 4000 zł. Pamiętajmy jednak, że instalacja gazowa wymaga przeglądu – przynajmniej raz w roku specjalista powinien sprawdzić szczelność kotła.
Przeczytaj również inny nasz artykuł: instalacja elektryczna – najczęstsze błędy.