Znacie to uczucie? Wstajemy z łóżka, idziemy do łazienki a nasze stopy stykają się z upiornie zimnymi kafelkami. Oczywiście tylko wtedy, jeśli w naszym mieszkaniu podłoga nie będzie ogrzewana. Latem to nie stanowi problemu, gorzej jest w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź, dlaczego ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie idealne.
Ogrzewanie podłogowe
W dużych pomieszczeniach często mimo wysokich wydatków na ogrzewanie stale jest zimno. W przypadku ogrzewania podłogowego, ciepło trafia bezpośrednio do podłogi, mebli i naszych stóp. To sprawia, że nawet w najchłodniejszy dzień w mieszkaniu jest przytulnie. Zyskuje też wygląd pomieszczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego, cała instalacja ukryta jest pod podłogą a nas nie straszą grzejniki, rury i kable.
Działka budowlana – charakterystyka
Woda pod podłogą
Ogrzewanie podłogowe – istnieją dwa najpopularniejsze jego modele. Pierwszy to ogrzewanie wodne, polegające na montażu rurek wypełnionych podgrzewaną wodą pod parkietem czy kafelkami. Drogie i kłopotliwe w montażu, ale w eksploatacji tańsze, niż ogrzewanie elektryczne. To też trwalsze rozwiązanie, które można zastosować w całym domu, wymaga jednak pomocy doświadczonego fachowca. Jeśli budujemy czy kupujemy dom, dobrze jeśli na takie ogrzewanie zdecydujemy się jak najwcześniej. Np. przy ogrzewaniu pięter musimy bowiem brać pod uwagę choćby wytrzymałość stropów. Instalacja, izolacja i zaprawa mogą być dla nich sporym obciążeniem.
Ogrzewanie podłogowe – łatwość montażu
Drugim wyjściem jest ogrzewanie elektryczne. Jest ono możliwe dzięki elektrycznej macie podłogowej. To łatwiejsze rozwiązanie – elektryczną matę można zamontować nawet własnoręcznie w mieszkaniu w bloku, łazience czy innym wybranym pomieszczeniu. Cienką matę umieszczamy na warstwie kleju tuż pod powierzchnią podłogi. Nie wiąże się to ze zbytnim zwiększeniem wysokości podłogi.
Do dużych pomieszczeń
Czy prawdą jest, że pomieszczenie ogrzewane poprzez podłogę jest tańsze w utrzymaniu i że mniej płacimy w nim za prąd? Zależy, jakie pomieszczenie. Niewielkie, a dodatkowo wyłożone materiałem słabo przewodzącym ciepło, może być w ten sposób droższe w utrzymaniu. Najlepiej takie rozwiązanie sprawdza się przy dużych, „zimnych” pomieszczeniach wyłożonych płytkami czy kamieniem, jak duże łazienki , klatki schodowe czy salony z wielkimi oknami. W takim przypadku może to być nie tylko oszczędność nawet 20 % wydatków, ale też znaczące zwiększenie ciepła w domu.
Zdecyduj się jak najwcześniej
O dziwo, niewielu deweloperów decyduje się na takie rozwiązanie. Można je znaleźć głównie w najdroższych mieszkaniach i apartamentach. Nic dziwnego – takie rozwiązanie może zwiększyć cenę mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego nie każdy życzy sobie takiego ogrzewania w swoim mieszkaniu a zamontowanie go niezdecydowanym na późniejszych etapach budowy jest bardzo kłopotliwe. Trzeba wiedzieć, że montaż ogrzewania podłogowego powinien odbywać się na jak wcześniejszym etapie budowy domu. Później nie tylko będziemy musieli sparaliżować życie rodzinne zrywając podłogi, ale też może się okazać, że przez zamontowaną instalację podłoga jest o kilka centymetrów za wysoka. To z kolei problem z dopasowaniem drzwi, framug i nierównym podłożem.
Może Cię zainteresować oferta mieszkań do wynajęcia na warszawskim Wilanowie w Gethome.
Najlepiej pod płytki
Innym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest przewodnictwo cieplne wybranych materiałów wykończeniowych. Najlepiej ciepło „oddają” płytki kamienne i ceramiczne. Stąd popularność ogrzewania podłogowego na tarasach i w łazienkach, rzadziej w kuchniach. Najgorzej ciepło przewodzą deski podłogowe, a jeśli dodatkowo przykryjemy je dywanem lub wykładziną, możemy nawet nie odczuć, że nasza podłoga jest ogrzewana. To dlatego bardzo rzadko takie ogrzewanie wykorzystuje się w całych domach i pokojach, w których drewniana podłoga przykryta jest dywanem. Jeśli chcemy ogrzać pomieszczenie wyłożone drewnem, lepiej zdecydujmy się na panele lub parkiet, które są cieńsze od desek, więc lepiej przewodzą ciepło. Doświadczony wykonawca, szczególnie w przypadku podłogi ogrzewanej za pomocą wody, będzie w stanie idealnie przystosować instalację do rodzaju wykończenia. Dlatego musimy decydować o jego rodzaju na wczesnym etapie montażu ogrzewania.
Sprawdź również, jak postępować w przypadku pożaru w budynku wielorodzinnym.