W Sztokholmie zakończyła się ceremonia, podczas której Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XV Gustawa. Pisarka znalazła się w gronie pięciorga polskich noblistów z dziedziny literatury, dołączając do Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej. Co musisz wiedzieć o działalności Olgi Tokarczuk? Wszystkie niezbędne informacje o twórczości autorki znajdziesz w tym artykule.
Mogą Cię zainteresować: oferty nowych mieszkań na warszawskiej saskiej kępie – atrakcyjna lokalizacja i przestronne metraże to nie jedyne ich zalety.
Olga Tokarczuk – co warto wiedzieć?
Od 1901 roku laureaci Nagród Noblowskich są wybierani co roku w dziedzinie literatury, fizyki, chemii, medycyny lub fizjologii. W tym roku literacka Nagroda Nobla powędrowała w ręce Olgi Tokarczuk, wybitnej polskiej pisarki. To wielkie święto nie tylko dla naszego kraju, ale również dla europejskiego pisarstwa.
Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy o naszej noblistce. Pytania zostały opracowane z uwzględnieniem najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w Google. Sprawdź odpowiedzi na pytania zadane przez setki Polaków.
Olga Tokarczuk – kto to?
Ola Tokarczuk to polska pisarka, eseistka i autorka scenariuszy. Niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, autorka ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, której motywy regularnie wykorzystuje na kartkach swoich powieści.
Olga Tokarczuk – gdzie się urodziła?
Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie, gdzie spędziła wczesne lata dzieciństwa. Później wraz z rodziną przeprowadziła się do Kietrza i tam uczęszczała do LO im. C.K. Norwida.
Ile lat ma Olga Tokarczuk?
Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku, ma 57 lat.
Olga Tokarczuk – gdzie mieszka?
Olga Tokarczuk nigdy nie wyobrażała sobie życia w stolicy, którą wielokrotnie nazywała “nieprzyjazną i szorstką”. Mieszkała w Wałbrzychu, Londynie i na wsi w Kotlinie Kłodzkiej. Obecnie najczęściej Olgę Tokarczuk można spotkać we Wrocławiu. Jak sama wspomina, wciąż nie może odnaleźć swojego miejsca na Ziemi.
Olga Tokarczuk – kiedy Nobel?
Olga Tokarczuk, wraz z trzynastoma innymi laureatami, Nagrodę Nobla odebrała we wtorek 10 grudnia 2019 roku.
Olga Tokarczuk – nobel za co?
Szwedzka Akademia doceniła twórczość Olgi Tokarczuk m.in. “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Formalnie, Nagroda Nobla została przyznana pisarce za całokształt twórczości.
Co napisała Olga Tokarczuk?
Olga Tokarczuk jest autorką następujących publikacji:
- „Podróż ludzi Księgi”
- „Prawiek i inne czasy”
- „Dom dzienny, dom nocny”
- „Ostatnie historie”
- „Anna In w grobowcach świata”
- „Bieguni”
- „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
- „Księgi Jakubowe”
Olga Tokarczuk – co polecacie?
Redakcja portalu Immodi poleca ostatnią, głośną publikację Olgi Tokarczuk. “Księgi Jakubowe” to epicka opowieść o Jakubie Franku, żydowskim mesjaszu żyjącym w XVII wieku na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci, imponujący literacki rozmach, wielość poziomów interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy.
Olga Tokarczuk – co warto przeczytać?
Warto przeczytać również wydaną w 2007 roku książkę “Bieguni”, publikację przedstawiającą fenomen podróży. Po prozie mitograficznej, emocjonalnie związanej z opisem miejsc, autorka zaskoczyła czytelników powieścią stanowiącą traktat psychologii podróży.
Co powiedziała Olga Tokarczuk?
Co powiedziała Olga Tokarczuk podczas odbioru Nagrody Nobla? Pisarka postanowiła wykorzystać całą uwagę, jaka skupia się na niej z okazji przyznania nagrody, by jeszcze raz upomnieć się o ratunek dla Ziemi i ludzi.
Co konkretnie powiedziała Olga Tokarczuk? – Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. Często zapominamy, że nie jest to jakieś fatum i zrządzenie losu, ale rezultat bardzo konkretnych posunięć i decyzji ekonomicznych, społecznych i światopoglądowych (w tym religijnych). Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego, jednocześnie małą i potężną, częścią – powiedziała noblistka.
Jakie nowe znaczenia nadaje Olga Tokarczuk?
Olga Tokarczuk, ze skrawków realnych historii i wydarzeń buduje mity – historie powiązane ze sobą wątkiem przyczynowo-skutkowym, których wszystkie zdarzenia są prawdziwe lub fałszywe, jednak zawsze mające uzasadnienie.
Jak mieszka Olga Tokarczuk?
Wiele osób zastanawia się, jak mieszka Olga Tokarczuk. Pisarka jednak nie opowiada o swoim życiu rodzinnym, stanowczo odgradzając sferę prywatną od zawodowej. Dużo wiemy jednak o dzieciństwie laureatki literackiej Nagrody Nobla. Korzenie rodzinne Olgi Tokarczuk sięgają województwa świętokrzyskiego. Jej rodzina pochodzi z miejscowości Zagrody, leżącej nieopodal Kurozwęk w gminie Staszów. Tu mieszkali dziadkowie Olgi Tokarczuk, tu też przyszły na świat ich dzieci – córka, mama Olgi Tokarczuk oraz jej brat. Mama pisarki wyjechała z rodzinnej wsi, noblistkę urodziła mieszkając w województwie lubuskim.
Przeczytaj również inny nasz artykuł: Mieszkanie pod klucz – czy to zawsze standard?