Trawnik - oprysk na kleszcze

Oprysk na kleszcze – co warto wiedzieć?

Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki. Przede wszystkim dlatego, że przenoszą wiele chorób zakaźnych, w tym również śmiertelnych. Co gorsza, kleszcze atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Te wyjątkowo uciążliwe insekty potrafią bytować przez cały rok, ale szczególnie uaktywniają się wiosną. Właśnie wtedy warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego ogrodu. Co będzie lepsze – oprysk na kleszcze czy naturalne sposoby?

Jak się chronić przed kleszczami?

O ile psom czy kotom podamy odpowiednie preparaty zabezpieczające, o tyle człowiek takich specyfików wziąć nie może. Podczas spaceru po lesie warto zadbać o odpowiednie zakrycie ciała, wybrać jasne ubrania i zastosować na skórę środek odstraszający insekty. Ale co w sytuacji, gdy chcemy poleżeć na trawie we własnym ogrodzie? Jak uniknąć plagi kleszczy?

Może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie oprysk na kleszcze. To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda, by wytępić te owady. Specjalnie przygotowane preparaty zabijają kleszcze na każdym etapie rozwoju, eliminują więc dorosłe osobniki, ale i nimfy oraz dopiero złożone jaja. Przy wyborze konkretnego środka warto kierować się nie tylko efektywnością, ale i kwestią bezpieczeństwa. Niektóre substancje mogą być trujące dla zwierząt i ludzi.

Częstotliwość oprysku zależy od danego producenta – niektóre trzeba powtarzać raz w miesiącu, inne wystarczają na pół roku. Preparaty działają nie tylko na kleszcze, ale i na inne owady, w tym te pożyteczne. Z tego względu warto wykonać oprysk wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy aktywność pszczół czy trzmieli jest ograniczona. Należy też omijać kwiaty i krzewy owocowe.

Interesuje Cię zakup nieruchomości? Sprawdź oferty nowych mieszkań w Warszawie!

Czy oprysk na kleszcze to jedyne rozwiązanie?

Jeśli w naszym ogrodzie obserwujemy dużą aktywność kleszczy, oprysk może być niezbędny. Nie jest to jednak jedyny sposób na walkę z tymi owadami. O swoje bezpieczeństwo w ogrodzie możemy zadbać również bardziej naturalnymi metodami, choć jest to raczej profilaktyka, niż doraźne rozwiązanie.

Możemy też zrobić oprysk, ale bez zawartości chemii. Naturalny wywar można zrobić z cebuli, czosnku, lawendy, szałwii albo trawy cytrynowej. Zapach takiego preparatu skutecznie odstraszy kleszcze. 

Kleszcze upodobały sobie wysokie trawy, miejsca wilgotne i zacienione, a także niższe krzewy i rośliny ozdobne. Nasi niechciani goście nie występują powyżej wysokości 1.5m, a najwięcej spotkamy ich poniżej 1 metra. Wobec tego najlepszy sposób na zapobieganie ich wizytom to regularne koszenie trawy. Warto też oddzielić nasadzenia krzewów od trawnika i stworzyć swego rodzaju bariery, na przykład korą drzew iglastych albo żwirem.

Naturalnym sposobem na kleszcze są również rośliny, które je odstraszają. Do takich roślin należą wrotycz pospolita, lawenda, kocimiętka, czeremcha i tatarak. Warto zadbać o to, by chociaż kilka z nich pojawiło się w naszym ogrodzie. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz