Wybór odpowiednich schodów do domu bądź mieszkania, to nie lada wyzwanie. Jednak jak zadbać o oświetlenie schodów? Duet – schody i światło muszą sprawdzić się, nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale też estetycznym. Obecnie na rynku znajduje się kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą w sposób efektowny dobrać oświetlenie, w zależności od rodzaju wybranych schodów.
Sprawdź: Deweloperzy kontra zegrze zalew.
Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?
Jeśli ktoś szuka jednoznacznej odpowiedzi, niech się nie łudzi. Rodzaj zastosowanego źródła światła, jest ściśle uzależniony od rodzaju schodów, ich położenia a także aranżacji wnętrza, w którym występują. Przy schodach przylegających z jednej strony do ściany, najlepiej zamontować kinkiety a także oświetlenie punktowe. Jeśli natomiast z obydwu stron otacza je balustrada, wówczas najlepiej sprawdzą się wbudowane punkty oświetleniowe. Dla przykładu, do schodów wspornikowych (montowanych w ścianie) lepiej będzie pasowało światło punktowe zlokalizowane na ścianie, a do zabudowanych- taśmy LED lub światłowody.
Światło na suficie i na ścianie
Lampy wiszące
Lampy zawieszane na suficie są stałym elementem występującym w domkach jednorodzinnych, w których schody są obustronnie murowane. Użycie lampy wiszącej, w tym przypadku jest jak najbardziej zasadne, gdyż wnętrza takie są najczęściej pozbawione dopływu światła dziennego. Nie pada tu światło z przedpokoju czy salonu, tak jak dzieje się to we wnętrzach otwartych.
Kinkiety
Kinkiety są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia. Delikatnie oświetlają przestrzeń, w której się znajdują. Mogą oświetlać górną część ściany, stopnie schodów oraz i jedno, i drugie jednocześnie. Ważne jest aby zamontować je na odpowiedniej wysokości. Nie powinny wisieć ani za wysoko, ani za nisko.
Światło na schodach
Oświetlenie punktowe jest wygodniejsze w stosowaniu, gdyż może być zarządzane systemem inteligentnego sterowania w postaci czujników ruchu.
Oprawy oświetleniowe w stopniach schodów
Takie oświetlenie można umieścić od zewnętrznej bądź wewnętrznej strony stopnia. Punkty takie dobrze zaprezentują się zarówno w przypadku schodów zabudowanych jak i ażurowych. Bez względu na to, w jakim miejscu się je zamontuje, dobrze oświetlą przylegające do nich ściany i balustrady. Będą pasowały do schodów bez względu na to, z jakiego materiału je wykonano. Sprawdzą się zarówno w przypadku drewna, stali jak i kamienia.
Sprawdź również automatykę domowej w wersji bezprzewodowej
W poziomach stopni
Do najbardziej wyszukanych form schodów, które z żadnej strony nie graniczą ze ścianą, dobrym rozwiązaniem są oprawy umieszczone w poziomach schodów. Tak zamontowane punkty oświetleniowe sprawią, że światło będzie skierowane ku górze i delikatnie podświetli kolejno następujące po sobie stopnie. Wbudowane w stopnie od zewnętrznej strony schodów, sprawdzą się szczególnie w przypadku schodów zwężających się ku środkowi (np. przy schodach kręconych). Takie punkty podświetlą nie tylko schody, ale też klimatycznie podkreślą ścianę.
W podstopnicach
Innym miejscem, gdzie można umieścić punkty oświetleniowe, są podstopnice. Umieszczone na środku stopnia oświetlają nie tylko stopnie, na których je umocowano, ale także stopnie znajdujące się niżej. W podstopnicach umieszcza się również efektowne taśmy LED i światłowody. Montuje się w łatwy, niewymagający pomocy fachowca, sposób. Nie trzeba głowić się nad ich zamaskowaniem, ponieważ są niewielkich rozmiarów i ukryją się pod stopniami schodów. Mogą być rozmieszczone na całej szerokości stopnia lub na jej części. Oświetlenie takie może mieć różnorodną barwę. Zastosowanie taśm i światłowodów to, nie tylko rozwiązanie energooszczędne, ale też dekoracyjne.
Przy balustradzie
Przy schodach, które wyposażone są w szklane balustrady, najlepiej sprawdzą się oprawy zlokalizowane w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Spełnią tu swoją podstawową funkcję – oświetleniową a także podkreślą nowatorską formę obramowania. Niektóre balustrady posiadają poręcze zintegrowane z oświetleniem LED. W odniesieniu do wybranych kształtów schodów, mogą dopełniać ich ciekawą konstrukcję.
Przeczytaj także: Ryzyko inwestycyjne.