Zdjęcie do tekstu - Piekarnik - jaki wybrać?

Piekarnik – jaki wybrać?

Piekarnik to niezbędny sprzęt w naszym domu. Możemy w nim przygotować pyszny obiad, zrobić pizzę, grillować mięso czy upiec ciasto. W tym artykule doradzamy, jaki powinien być dobry piekarnik, jakie funkcje są najważniejsze i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego i podstawa dobrze urządzonej kuchni. To właśnie dlatego warto starannie przyłożyć się do jego zakupu. Wybór wcale nie musi być trudny, mimo dostępności dużej ilości modeli.

Jesteś na etapie poszukiwania wymarzonego M? Sprawdź oferty portalu GetHome – nieruchomości na sprzedaż w Gethome na warszawskim osiedlu Młynów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Piekarnik – standardowy czy kompakt?

Wiele osób urządzających kuchnie zastanawia się, jaki rodzaj piekarnika wybrać. Piekarniki do zabudowy dzielą się bowiem na standardowe i kompaktowe. Pierwsze mają z reguły tą samą wysokość i szerokość – około 59,5 cm. Standardowe wymiary szafek to zwykle 60x60x60 cm. Jeśli więc nie wprowadzamy żadnych rur czy kabli z tyłu – każdy piekarnik powinien się zmieścić. Przy zakupie warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy producenci podają wymiary wewnętrzne bez frontu. Piekarnik kompaktowy różni się przede wszystkim wysokością. Zamiast standardowego wymiaru 59,5 cm, mamy 46 cm. Głębokość i szerokość są takie same. Jest to dobre rozwiązanie do małych kuchni.

Ważna klasa energetyczna

Warto również zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Piekarniki do zabudowy mają dwie klasy: A i A+. Różnica pomiędzy klasami jest niewielka, ponieważ dwa piekarniki tego samego producenta, ale z inną klasą energetyczną, mogą mieć tą samą moc.

Instalacja

Istnieją trzy możliwości zamontowania piekarnika – pod blatem, w kominie i w szafce podwieszanej. Ostatnia opcja jest najmniej popularna ze względu na głębokość szafek. Współczesne piekarniki oddają większość ciepła frontem, nie ma więc podziału na modele do zabudowy w kominie i na modele podblatowe. Każdy piekarnik możemy zamontować na oba sposoby. Warto pamiętać, że wybierając piekarnik bez pokręteł, z programatorem dotykowym, jego obsługa będzie wygodniejsza. W przypadku, gdy piekarnik montujemy pod blatem, lepiej sprawdzają się tradycyjne pokrętła – zwłaszcza te podświetlane.

Pojemność

Przy wyborze odpowiedniego piekarnika, warto również zwrócić uwagę na jego pojemność. Piekarniki kompaktowe mają z reguły od 35 do 50 litrów i różnią się wielkością komory pieczenia. Większość nowych modeli charakteryzuje się pojemnością ponad 40 litrów – to wielkość wystarczająca do przygotowania codziennych potraw.

Przeczytaj również: Jaki okap wybrać do kuchni?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz