Właśnie stoisz przed wyborem zakupu pierwszego, wymarzonego i długo wyczekiwanego mieszkania? Trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule sprawdzisz, jak dobrze przygotować się do takiego zakupu oraz na jakie czynniki zwrócić uwagę przy transakcji. Pierwsze mieszkanie może okazać się ważnym etapem w Twoim życiu – wystarczy dobrze się do niego przygotować.
Pierwsze mieszkanie – ile kosztuje?
Podstawową kwestią, od jakiej powinniśmy rozpocząć etap poszukiwań wymarzonej nieruchomości, jest ustalenie limitu cenowego. Ile kosztuje mieszkanie? Finalnie do pierwotnie podanej ceny musimy doliczyć różnego rodzaju opłaty i koszty transakcyjne. Jest to m.in: opłata notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, wpis do księgi wieczystej czy wydatki związane z wykończeniem i wyposażeniem mieszkania.
Przed zakupem mieszkania powinniśmy przećwiczyć nasze umiejętności negocjacyjne. Zawyżanie cen przez deweloperów i sprzedawców nie należy do rzadkości – część z nich przygotowuje się w ten sposób na wspomniane negocjacje z klientami. Podobnie, w przypadku podpisywania umowy kredytowej z bankiem: warto zapytać o możliwość obniżenia kosztów. Naszym najsilniejszym argumentem będzie wysoki wkład własny, nienaganna historia kredytowa oraz wysoka zdolność kredytowa.
Mimo, iż zależy nam na kosztach należy zachować szczególną ostrożność przy ofertach wyróżniających się odbiegającą od standardów cenom. Tanie mieszkania to najczęściej lokale o niższym standardzie, w niezbyt atrakcyjnej lokalizacji bądź z niefunkcjonalnym ustawieniem pomieszczeń. Może zawierać również defekty, na pierwszy rzut oka niewidoczne.
Lokalizacja
W jakiej lokalizacji warto kupić pierwsze mieszkanie? Największym polskim rynkiem mieszkaniowym jest oczywiście Warszawa. We wszystkich zestawieniach dotyczących liczby nowych inwestycji deweloperskich lub wartości sprzedanych lokali, zawsze zdecydowanie przoduje stolica. Trudno się temu dziwić, zważywszy na gospodarczy i demograficzny potencjał stolicy. Jaki jest drugi największy rynek mieszkaniowy w Polsce? Sprawdź.
Nasza uwaga z centrum miast kieruje się w stronę peryferii. Kupujemy mieszkanie w bloku ulokowanym na uboczu, w ustronnym miejscu, z dala od innych zabudowań – i jesteśmy pewni, że tak będzie zawsze. Jeśli jednak nie sprawdzimy w urzędzie gminy, w jaki sposób zostaną zagospodarowane okoliczne tereny, możliwe, że już niedługo obok naszego bloku powstaną kolejne, a piękny widok z okna przesłonią nam balkony nowych sąsiadów.
Poza tym, zanim zdecydujemy się na mieszkanie z dala od centrum, przekalkulujmy rzeczywiste koszty. Owszem, prawdopodobnie cena za mkw. będzie niższa, znacznie więcej zapłacimy jednak za dojazd do pracy, nie mówiąc już o poświęconym nań czasie.
Wybierając lokalizację, przeanalizujmy więc wszystkie czynniki – nie tylko wspomniane dojazdy do pracy, ale również udogodnienia dostępne w okolicy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na szkoły i przedszkola, ofertę handlową oraz komunikację miejską.
Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze pierwszego mieszkania. Dobre położenie zapewni sprawną komunikację do pracy, uczelni czy urzędu. To właśnie dlatego warto sprawdzić oferty mieszkań na sprzedaż na warszawskim kamionku.
Dokumentacja
Pobieżne czytanie umów to niemal standard wśród kupujących mieszkania. Pamiętajmy, że dokładne zapoznanie się z zapisami umowy to nasze prawo, ignorujmy więc niecierpliwe spojrzenia sprzedawcy – przeznaczmy na to tyle czasu, ile potrzebujemy, a najlepiej zabierzmy dokument do domu. Poza tym, jeśli któryś z podpunktów wydaje się nam niejasny, poprośmy o szczegółowe wyjaśnienie. Możemy się również skonsultować z prawnikiem.
Dobrym pomysłem jest zapoznanie się ze stroną internetową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), znajdziemy tam informacje m.in. o takich postanowieniach umowy, które uważane są za niedozwolone. Jak się okazuje, niedopuszczalne jest np. obciążanie klientów kosztami w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn od nich niezależnych.
Zakup mieszkania z pewnością wymaga umiejętności analitycznego myślenia. Dlatego skrupulatnie przekalkulujmy koszty, zapoznajmy się z kilkoma ofertami i rozważmy wszelkie „za” i „przeciw”. Pierwsze mieszkanie to nierzadko inwestycja na całe życie. Warto dobrze się do niego przygotować.
Może Cię zainteresować: na co zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera?