Zdjęcie do tekstu - Piwnica - jak urządzić?

Piwnica – jak urządzić?

Piwnica daje nam ogromne możliwości – to w końcu dodatkowa przestrzeń do wykorzystania! Zastanówmy się, jak ją zagospodarować, co w niej umieścić oraz który wariant wybrać. Piwnica – jak urządzić to pomieszczenie, aby cieszyć się najlepszymi efektami? Podpowiadamy!

Piwnica może spełniać różne funkcje, dlatego przed jej urządzeniem niezwykle istotne jest dokładnie określenie roli, jaką będzie pełniła. W zależności od potrzeb może być magazynem, spiżarnią lub warsztatem, co wpływa na określone zagospodarowanie jej przestrzeni.

Piwnica dla majsterkowicza

Regał z półkami i koszykami to doskonały sposób na organizację piwnicy dla fana majsterkowania. Jeśli narzędzi jest naprawdę sporo, warto zaopatrzyć się w ściankę narzędziową. Ma ona najczęściej formę kratki, którą przykręca się do ściany, a następnie montuje w specjalnych otworach zawieszki, haki lub pojemniki na drobne narzędzia. Takie ścianki są sprzedawane w modułach różnej wielkości – można więc bez trudu stworzyć ściankę narzędziową, która będzie odpowiadała dokładnie naszym potrzebom.

Szukasz atrakcyjnej nieruchomości? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości na sprzedaż w warszawskich jeziorkach południowych w Gethome.

Piwnica na rzeczy zbędne

Doskonałym rozwiązaniem do piwnicy, w której pomieścimy wszystkie zbędne rzeczy, są regały, najlepiej z regulowanymi półkami. Taki regał jest trwały, stabilny i łatwy do utrzymania w czystości. Większe przedmioty można trzymać bezpośrednio na półce, mniejsze zaś w specjalnych koszach – metalowych lub plastikowych.  Kosze mają specjalne uchwyty, dzięki którym łatwo można je przenosić. Gdy kupimy kilka w różnych kolorach, łatwo i szybko będzie można zidentyfikować ich zawartość. Dzięki temu unikniemy również pozostawienia rzeczy na podłodze, co zawsze utrudnia zorganizowanie dobrze urządzonej piwnicy.

Piwnica jako magazyn

Każda piwnica po części pełni funkcję magazynu. To w niej przechowujemy narzędzia, nieużywane na co dzień maszyny i narzędzia a także wszystko, co jest potrzebne do wszelkiego rodzaju napraw. Tam trzymamy również rowery czy opony do samochodu. Przestrzeń magazynową dobrze podzielić na strefy – w zależności od tego, jak często będziemy z nich korzystać. Opony, sprzęt zimowy, sezonowe meble ogrodowe pozostaną nieruszane przez kilka miesięcy – dlatego najlepiej umieścić je z boku. Narzędzia, sprzęty, rower – używamy znacznie częściej, dlatego dostęp do nich powinien być ułatwiony.

W podziale funkcji piwnicy i utrzymaniu należytego porządku musimy być konsekwentni. Jeżeli zaczniemy naruszać funkcjonalność poszczególnych stref trudno będzie zachować jej ergonomię. To właśnie dlatego warto dbać o porządek w piwnicy.

Przeczytaj również: Domowa spiżarnia – dlaczego warto zadbać o takie pomieszczenie?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz