Zdjęcie do tekstu - Podatek a rynek nieruchomości

Podatek a rynek nieruchomości

W Polsce osoby, posiadające znaczne oszczędności, w przeważającej mierze nie mają pomysłu na skuteczne zarządzanie nimi. Najbezpieczniejszą z możliwości jest złożenie pieniędzy na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym. Czy jest to jednak najskuteczniejszy sposób pomnażania pieniędzy? Czy za zakup nieruchomości należy zapłacić podatek?

Inwestycja w nieruchomości – podatek od zakupu

Coraz częściej osoby będące w posiadaniu dużych oszczędności, decydują się na zakup nieruchomości. Przed zainwestowaniem należy każdorazowo zastanowić się nad kwestiami podatkowymi związanymi z zakupem.

Pierwszym obciążeniem, które będzie trzeba ponieść, to 8% podatek w przypadku, gdy nieruchomość nie przekracza 150 m kw (mieszkanie) oraz 300 m kw (dom jednorodzinny). Mowa tu oczywiście o zakupie dokonanym na rynku pierwotnym.

Należy także pamiętać, że osoby zaciągające kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, zapłacą niewielką kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych, związaną z otwarciem hipoteki.

Wentylacja hybrydowa – co warto o niej wiedzieć?

Optymistyczną informacją jest brak obowiązku podatkowego odnoszącego się do 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca zdecydował się na nieobarczanie kupujących ww. daniną, gdyż na transakcję nałożono podatek VAT, który reguluje deweloper. W ten sposób zrezygnowano z podwójnego opodatkowania.

Finalizacja transakcji to również koszty taksy notarialnej, co uzależnione jest od wartości nieruchomości.

Wynajem nieruchomości – opłaty

Wynajem mieszkania również wiąże się z obowiązkiem poniesienia odpowiednich obciążeń fiskalnych. Wynajmujący ma możliwość wyboru jednego z trzech sposobów opodatkowania najmu:

1) 8,5 % stawka podatku od przychodów, które były zewidencjonowane – tzw. ryczałt, z którego mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań;

2) 18 lub 32% stawka podatku – stawka podatku zależna jest od dochodu – rozliczenie na tzw. zasadach ogólnych;

3) 19% stawka podatku – dla osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie najmu – tzw. podatek liniowy;

Nad wyborem odpowiedniej ze stawek powinno się zastanowić. Niższa stawka podatku ryczałtowego wcale nie oznacza tego, że jest on bardziej atrakcyjny dla zainteresowanych. W ryczałcie bowiem podatek obliczany jest od kwoty przychodu. Rozliczenie na zasadach ogólnych pozwala zaś na odliczenie od przychodu wszelkich kosztów związanych z jego uzyskaniem, co oznacza, że podstawa opodatkowania w przypadku, gdy wynajmujący wziął kredyt na mieszkanie czy wyposażył je przed wprowadzeniem najemcy, ulegnie znacznemu pomniejszeniu.

Aż 70% Polaków nie stać na kredyt mieszkaniowy – przeczytaj przeczytaj, dlaczego.

Czy warto wciąż lokować pieniądze w banku zamiast inwestować w nieruchomości? Odpowiedź wydaje się być prosta – mimo, że zakup zawsze wiąże się z większym ryzykiem niż gromadzenie środków na koncie.

Może Cię zainteresować: Najem nowego mieszkania.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz