Aranżacja dziecięcego pokoju to dla rodziców spore wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że pokój chłopca czy dziewczynki to przestrzeń, która powinna łączyć nie tylko zabawę z odpoczynkiem, ale również z nauką. Dodatkowo pokój dziecięcy musi być funkcjonalny, przytulny, bezpieczny i łatwy w utrzymaniu porządku.
Pokój dziecięcy to nie lasa wyzwanie dla rodziców. Sposobów na jego aranżację jest mnóstwo, od miksowania przeróżnych kolorów, przez odciski niemowlęcych dłoni, po kolaże zdjęć rodzinnych na ścianach. Podstawową zasadą przy urządzaniu pokoju dla chłopca lub dziewczynki jest dopasowanie go do charakteru, potrzeb i gustu małego lokatora. Nie kierujmy się tym, co nam się wydaje dla niego atrakcyjne, ale skoncentrujmy się na tym, czego pragnie. Dla przykładu dziecko spokojne będzie poświęcało więcej uwagi rysowaniu, a żywiołowe zabawom ruchowym.
Kolor ścian
Kiedy projektujemy pokój dla niemowlaka, należy pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia ważne jest zachowanie harmonii m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów na ścianach. Najlepiej sprawdzą się jasne i pastelowe barwy. Równie ważne jest dokładne sprawdzenie czy farby są bezpieczne dla dzieci tzn. czy chemikalia w nich zawarte są przyjazne osobom wrażliwym i alergikom.
Dla nieco starszego dziecka kolor w pokoju jest obowiązkowym elementem. Dzieci uwielbiają żywe i intensywne barwy, dlatego też można tutaj zaszaleć. Gdy natomiast zdecydujemy się na jasną bazę, warto pomyśleć o kolorowych mebelkach, zabawkach czy dodatkach jak np. pościele i poduchy.
Meble
Podstawową zasadą przy wyborze mebelków do dziecięcego pokoju powinno być zwrócenie uwagi na ich trwałość. Będą one wielokrotnie częścią eksperymentów typu – gryzienie, otarcia, lizanie, czy wsadzanie ciekawskich paluszków. Warto je także sprawdzić pod kątem lakieru lub farby, którą pokryte są powierzchnie. Ważny jest również materiał, z którego zostały wykonane. Należy unikać tworzyw sztucznych i mebli wykonanych z płyt wiórowych czy sklejek.
Wielu producentów oferuje serie mebli modułowych, które można dowolnie powiększać, co znacznie wydłuża ich czas użytkowania. Możemy także zastanowić się nad zakupem łóżeczka, które rośnie razem z dzieckiem. W ten sposób będziemy mieli je od niemowlaka aż do sześciolatka.
Zwykle pokoje dla dziewcząt i niemowląt urządzane są meblami w stylu rustykalnym, biedermaier lub eklektycznym. Chłopięce natomiast nawiązują stylistyką do wnętrz kolonialnych z akcentami safari lub elementami żeglarskimi, a także do ulubionych komiksowych bohaterów. Chłopcy przeważnie potrzebują trochę więcej miejsca, aby pomieścić swoje tory wyścigowe, worki treningowe, mini piłki czy rozkładane gry.
Dodatki
Jak sprawić, by pokój dziecięcy był przytulny? Urządź go w stylu hygge. W dziecięcym pokoju ważną rolę odgrywają także dodatki. Trzeba jednak dostosować je do wieku dziecka. Dzięki zagospodarowaniu nawet najmniejszego fragmentu przestrzeni i umieszczeniu różnorodnych przedmiotów dostarczamy dziecku stymulujących bodźców. Nie może tutaj zabraknąć poduch, pudełek, lampek, puf, ale także obrazków, plakatów, czy naklejek ściennych. Ważna jest ich żywa i zachęcająca do zabawy kolorystyka, ale także różnorodna faktura.
Pomoce naukowe mogą stanowić świetny element dekoracji pokoju. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie miejsca na ekspozycję prac dziecka, ponieważ budują w dzieciach przekonanie, że ich wysiłki są doceniane, co wpływa pozytywnie na ich samoocenę.
Urządzanie dziecięcego pokoju może stać się niezwykłą przygodą. Starsze dziecko warto zaangażować w projekt i najprostsze prace remontowe. Na pewno przysporzy nam to wiele świetnej zabawy.