Pompa ciepła – w jej obiegu występują dwa źródła ciepła: dolne, z którego energia cieplna jest pobierana i górne, do którego energia jest przekazywana. Przy wyborze źródła ciepła należy pamiętać, że temperatura dolnego źródła oraz jej zmiany mają kluczowe znaczenie dla pracy pomp ciepła. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach? Sprawdź.
Szukając oszczędności i sposobów na obniżenie miesięcznych rachunków, warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła, która zyskuje coraz większe grono zwolenników.
Szukasz atrakcyjnej nieruchomości w województwie wielkopolskim? Sprawdź inwestycję dymka 214, zlokalizowanej 4,9 km od centrum Poznania.
Pompa ciepła – mechanizm działania
Pompa ciepła może pozyskiwać energię zarówno z powietrza, wód gruntowych, jak i gruntu. Do wprawienia w ruch pompy potrzebna jest nieduża ilość energii elektrycznej. W technologii działania, pompa ciepła wykorzystuje efekt Joule’a Thompsona, czyli zasadę odwróconego działania lodówki i realizuje obieg Lindego (termodynamiczny obieg, który jest odwróconym obiegiem silnika cieplnego).
Temperatura górnego źródła pompy ciepła określa efekt użyteczności urządzenia, z kolei nośnikiem ciepła woda lub powietrze. Dolne źródło, które dostarcza niskotemperaturową energię cieplną powinno charakteryzować się stałą temperaturą w ciągu roku, umożliwiającą ekonomiczny odzysk ciepła.
Pompa ciepła – rodzaje
- pompy powietrzne (ASHP) – w tej technologii źródłem ciepła jest powietrze.
- pompy gruntowe (GSHP) – dolnym źródłem służącym do odzyskania energii jest grunt (gleba, skała).
- pompy ciepła na wylotowe powietrze (EAHP) – pompy wykonane w tej technologii pobierają powietrze wylotowe z danego budynku.
- pompy ciepła wodne (WSHP) – głównym źródłem pozyskiwania energii jest woda.
- hybrydowe pompy ciepła – najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, łączy w sobie różne rodzaje pomp, mające na celu podniesienie efektywności energetycznej.
Pompa ciepła – współczynnik efektywności
Podstawowym wskaźnikiem określającym efektywność pracy pompy ciepła jest współczynnik efektywności energetycznej COP. To stosunek wytworzonej energii cieplnej do zużycia energii napędowej niezbędnej do pracy pompy. Efektywność pompy jest tym wyższa, im mniejsza występuje różnica temperatury pomiędzy górnym a dolnym źródłem ciepła.
Może Cię zainteresować: Piekarnik – jaki wybrać?