Zdjęcie do tekstu - Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Kwiaty są piękną ozdobą mieszkania – należy o nie oczywiście prawidłowo zadbać. Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji domowego ogródka jest przesadzanie kwiatów. To własnie dlatego w tym artykule podpowiemy jak, dlaczego i kiedy warto zabrać się do przesadzania kwiatów doniczkowych.

Przesadzanie kwiatów – dlaczego warto?

Rośliny doniczkowe, nawet te kupione w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, należy raz na jakiś czas przesadzać do większych doniczek. Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. W podłożu, w którym rosną na co dzień, znajdują się substancje pokarmowe, które z czasem się zużywają i muszą zostać wymienione na nowe. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że podczas wzrostu roślina wypuszcza świeże, często coraz dłuższe korzenie, które muszą mieć odpowiednią ilość miejsca. O ile młode kwiaty i wszelkie rośliny doniczkowe powinny być przesadzane co roku, starsze są mniej wymagające i wystarczy zająć się nimi co dwa, trzy lata.

Szukasz atrakcyjnej nieruchomości z dużym i zadbanym ogrodem, w którym będziesz mógł hodować i pielęgnować rośliny? Zapoznaj się z ofertą dewelopera jn developer w Gethome.

Przesadzanie kwiatów – zasady

  1. Odpowiednia ziemia – najprostszym sposobem na zapewnienie optymalnego podłoża dla naszej rośliny jest w sklepie ogrodniczym odpowiedniej gleby.
  2. Optymalny czas – jeśli zauważymy, że korzenie wyrastają z otworów w dnie doniczki lub bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki, to znak, że pora przesadzić roślinę.
  3. Alternatywa – jeżeli nie można przesadzić rośliny, należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża.
  4. Podlewanie – przed przesadzaniem należy rośliny obficie podlać aby podłoże dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.
  5. Korzenie – należy rozluźnić i rozplątać poskręcane korzenie, dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych. Zbyt długie korzenie należy skrócić.
  6. Wielkość doniczki – w przypadku małych roślin średnica nowej doniczki powinna być minimum o 2-4 cm większa od starej. Dla dużych średnica nowej doniczki powinna być większa o 5-10 cm. 
  7. Drenaż – dzięki warstwie drenażu (usypana z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu) nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu.

Przesadzanie kwiatów – najlepiej na wiosnę

Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Najsilniejszy wzrost następuje w marcu i kwietniu, z uwagi na coraz częściej przebijające się promienie słoneczne, które niezbędne są do ich prawidłowego rozwoju. Jest to też czas, kiedy coraz rzadziej i mniej intensywnie ogrzewamy nasze mieszkania, dzięki czemu wilgotność powietrza sprzyja szybszemu wzrostowi roślin. W tych warunkach korzenie rosną znacznie szybciej, co pomaga kwiatom doniczkowym lepiej przyjąć się w nowym podłożu. 

Rośliny doniczkowe, które rosną w naszych mieszkaniach, wymagają starannej pielęgnacji. Mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, nie zawsze odpowiednią dawkę światła i często zbyt suche powietrze. Dlatego, aby były zdrowe i dobrze się rozwijały, należy im zapewnić szczególnie troskliwą opiekę – jedną z nich jest przesadzanie kwiatów.

Może Cię zainteresować: COVID-19 a rynek nieruchomości segmentu premium.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz