zdjęcie do artykułu - przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto ją założyć?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ekologię i oszczędność, a zarazem nie mogą podłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetna alternatywa dla szamba. Jak działa i czy warto w nią zainwestować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zasada działania

System działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo prosty. Wewnątrz instalacji zachodzą procesy biologiczne, dzięki którym ścieki rozkładane są na nieszkodliwe substancje mineralne. Można je potem, bez obaw o skażenie środowiska naturalnego, odprowadzić do gruntu lub rzeki. Samo oczyszczanie zachodzi w dwóch etapach:

  • w osadniku gnilnym ścieki stałe są rozkładane do poziomu substancji rozpuszczalnych w wodzie i nierozpuszczalnych związków mineralnych
  • po dodatkowej filtracji ścieki klarowne (szara woda) są biologicznie oczyszczane z substancji zagrażających środowisku i mogą zostać odprowadzone do gruntu

Segregacja śmieci – nowe zasady

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

W zależności od metody oczyszczania, wyróżniamy:

  • oczyszczalnie drenażowe (są one najprostsze w budowie i najtańsze. W oczyszczalni tego typu ścieki z osadnika gnilnego kierowane są do ułożonych w gruncie drenów rozsączających, z których przenikają do ziemi.)
  • oczyszczalnie biologiczne (oczyszczanie ścieków zachodzi w trzech komorach z wykorzystaniem bakterii tlenowych i beztlenowych. Samo urządzenie ma kompaktowe rozmiary, ale jest dość skomplikowane, co przekłada się na wysokie koszty inwestycyjne.)
  • oczyszczalnie roślinne (podstawą działania w ich przypadku jest złoże filtracyjne w postaci wykopu wypełnionego materiałem filtracyjnym i obsadzonego trzciną. Obecne w nim bakterie rozkładają zanieczyszczenia, a wypływająca stamtąd woda powinna mieć takie parametry, aby nadawała się do celów ogrodniczych.)

Lubisz ciszę i zieleń? Zamieszkaj pod Warszawą! Sprawdź oferty domów na Gethome.pl.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – pozwolenie na budowę

Prawo budowlane przewiduje, że założenie oczyszczalni ścieków o wydajności nie większej niż 7,5 m³ nie wymaga pozwolenia na budowę. Konieczne jest tylko zgłoszenie wniosku do starostwa powiatowego i dołączenie mapki z zaznaczoną lokalizacją oczyszczalni oraz certyfikat spełnienia norm jakości odprowadzanych ścieków wydawany przez producenta instalacji. Budowę oczyszczalni należy rozpocząć nie wcześniej niż po 30 dniach od zgłoszenia, ale nie później niż 2 lata. Ukończenie prac zgłasza się do urzędu gminy, w celu wpisania oczyszczalni do ewidencji.

Inteligentne rozwiązania dla Twojego domu – dowiedz się więcej

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków się opłaca?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to większe koszty na starcie. Jej budowa, niezależnie od wybranej opcji, będzie kilkakrotnie droższa od zakupu gotowego zbiornika. Koszty zwrócą się jednak po kilku latach, bowiem oczyszczalnia jest znacznie bezpieczniejsza, bardziej przyjazna środowisku i tańsza w eksploatacji, niż szambo. Nie wymaga również systematycznego wywożenia ścieków, co wiąże się z opłatami. Jest praktycznie bezobsługowa i nie wydziela żadnych zapachów, a ogromną jej zaletą jest trwałość. Pozostającą po oczyszczaniu “szarą wodę” możemy ponownie wykorzystać w gospodarstwie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz