Zdjęcie do tekstu - Relokacja

Relokacja

Na przestrzeni lat nowe biuro bardzo zyskało na znaczeniu. To już nie tylko miejsce wykonywania pracy, ale również wizytówka firmy – ważne narzędzie w walce o pozycje na rynku. Jakość przestrzeni biurowej odgrywa kluczową rolę w relacjach z klientami i konkurencją. Relokacja – co sprawia, że firmy decydują się na nowe biuro? Co zyskują podejmując decyzję o relokacji, przeprowadzając ją w profesjonalny sposób?

Relokacja

Zmiana siedziby to zazwyczaj duże wyzwanie dla organizacji. Relokacja jest skomplikowanym procesem angażującym wiele osób. To decyzja wynikająca z wielu przesłanek, której skutki firma odczuwa przez lata, dlatego szczególnie ważna jest jej trafność i dobre przygotowanie. 

Atrakcyjna lokalizacja

Rynek pracownika to hasło, które spędza pracodawcom sen z powiek. Bezrobocie nigdy nie było tak niskie (5,2% w lipcu 2019 r. – dane GUS). Co to oznacza? Coraz trudniej walczyć o najlepszych kandydatów. Dobra pensja i pakiet benefitów nie wystarczają – pracownicy oczekują więcej. Lokalizacja biura, jego wygląd i wyposażenie, jak również dostęp do komunikacji mają coraz większe znaczenie. To zresztą logiczne – dysponując dwiema porównywalnymi ofertami kandydat wybierze tą, która oferuje lepsze warunki pracy. Atrakcyjna siedziba to strategiczna przewaga konkurencyjna w walce o talenty na rynku. 

Sprawdź: Zakup mieszkania za gotówkę

Wizerunek firmy

Reprezentacyjne biuro wysokiej jakości buduje pozycję rynkową firmy. Jest jak wizytówka – przedstawia jej siłę i potencjał. Służy czemuś więcej niż zaspokajaniu ambicji zarządów. To jasny sygnał dla klientów i konkurencji: inwestujemy w rozwój, mamy duże aspiracje i jeszcze większe możliwości. Profesjonalnie zaaranżowane biuro w dobrej, prestiżowej lokalizacji ma kluczowy wpływ na postrzeganie marki. Nowe biuro to też dobra okazja do rebrandingu i dostosowania jej wizerunku do nowych wyzwań i oczekiwań klientów. 

Bezpieczeństwo

Coraz więcej firm przetwarza dużą ilość wrażliwych danych, które podlegają szczególnej ochronie. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy firmy informatyczne zwracają na ten aspekt szczególną uwagę. Wymagania techniczne działów IT wobec budynków biurowych rosną. Nie każdy obiekt jest w stanie je spełnić – brak odpowiedniej infrastruktury informatycznej to częsty powód relokacji. 

Na bezpieczeństwo i politykę firm zgodną z ich wartościami, ma wpływ także zastosowanie proekologicznych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Starsze budynki często nie są w stanie spełnić wyśrubowanych wymogów odzwierciedlających najnowsze trendy, dlatego organizacje decydują się na zmianę siedziby.

Relokacja jako inwestycja

Zmiana biura stereotypowo kojarzy się z dużymi wydatkami i wzrostem kosztów. Jednakże lepsze wykorzystanie zajmowanej przestrzeni, bardziej efektywny space plan, dostęp do najnowocześniejszych technologii umożliwiających oszczędzanie energii i wody czy wynegocjowanie korzystnych warunków finansowych z właścicielem budynku może przynieść szereg korzyści, nie tylko czysto finansowych. Rynek nieruchomości komercyjnych to jednak skomplikowany, żywy organizm, który nieustannie ewoluuje. Dlatego tylko ci, którzy nieustannie będą śledzić zachodzące na nim zmiany, zyskają przewagę konkurencyjną. 

Sprawdź także inny nasz artykuł: Rewitalizacja zabytków.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz