Zdjęcie do tekstu - Sadzenie drzew i krzewów

Sadzenie drzew i krzewów

Nadchodząca jesień to idealna pora na sadzenie drzew i krzewów. Dlaczego? To czas, w którym nie ma tak dużych upałów jak w sezonie letnim, a występujące opady deszczu nawadniają świeżo posadzone szypułki. Aż do nastania pierwszych przymrozków, możemy sadzić rośliny zewnętrzne. Jak to zrobić, by cieszyć się pięknie ozdobionym ogrodem? Odpowiedź poznasz w tym artykule.  

Jak kupować rośliny do ogrodu?

Sadzenie drzew i krzewów to czynność, którą należy wykonać z należytą starannością. Decydując się na ich zakup, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii. Najważniejszą z nich jest wybór odpowiedniego gatunku. Najpopularniejsze iglaki, które doskonale sprawdzą się w roli żywopłotu, czy jako ozdoba tarasu, mają wiele odmian. Decydując się na konkretną, należy wziąć pod uwagę ich preferencje – stanowisko słoneczne, rodzaj podłoża, odporność na mróz i szkodniki.

Pamiętaj – nie musisz posiadać dużego ogrodu, by móc posadzić rośliny. Możesz to zrobić nawet w tzw. ogródkach działkowych.

Sadzonki drzew i krzewów coraz częściej są sprzedawane w pojemnikach. Ich zaletą jest fakt, że możemy je sadzić niemalże przez cały sezon wegetacyjny. Przed ich posadzeniem w domowym ogrodzie warto wcześniej zanurzyć ich korzenie w wodzie – nasiąknięte lepiej się przyjmą. Iglaki balotowane są wykopywane ze szkółek z bryłami ziemi, zabezpieczonymi jutowymi tkaninami czy siatkami. Z reguły są one tańsze niż te, kupowane w pojemnikach. Przed ich zakupem należy jednak upewnić się, że bryła nie jest zbyt sucha. Istnieje również możliwość zakupu roślin iglastych wprost z gruntu. Najlepiej jest je przesadzać zaraz po przywiezieniu do domu. 

Sadzenie iglaków – technika

Zapoznaj się również z kalendarzem ogrodnika.

Sadzenie drzew i krzewów wymaga przyjęcia odpowiedniej techniki. Przed przystąpieniem do sadzenia drzew iglastych, należy wybrać odpowiednie miejsce – tych silnie rosnących nie należy sadzić w bliskiej odległości od fasady domu czy ogrodzenia. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać krok po kroku.

  1. zdejmij opakowanie (pojemnik, worek lub siatkę)
  2. podlej bryłę korzeniową tak, by dobrze nasiąkła wodą
  3. poprzycinaj zbyt długie korzenie
  4. wykop dołek w ziemi
  5. umieść korzenie w dołku (nie mogą być poskręcane)
  6. zasyp dołek ziemią zmieszaną z kwaśnym torfem
  7. lekko ugnieć podłoże
  8. podlej posadzoną roślinę

Pielęgnacja iglaków

Pierwszą zasadą, jaka powinna przyświecać właścicielom iglaków, jest regularne ich nawadnianie – należy zapewnić roślinom odpowiedni poziom wilgoci. Warto pomyśleć również o odpowiednim nawożeniu, odpowiednim do pory roku. Jesienią warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające potas, fosfor i zestaw podstawowych mikroelementów. W sprzedaży dostępne są również specjalne preparaty zapobiegające brązowieniu igieł. Bez problemu dopasujesz odpowiedni środek dostosowany do potrzeb Twoich iglaków. 

Szukasz interesującej nieruchomości z dużą działką, na której będziesz mógł posadzić imponujący ogród? Sprawdź oferty portalu RynekPierwotny.pl – nowe domy w Konstancinie kuszą nie tylko dogodną lokalizacją, ale również bliskością terenów zielonych i przydomowymi ogródkami dla mieszkańców.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz