Styl boho znany jest już od lat 60. i 70. Jest to charakterystyczny i barwny styl. Zapoczątkowany został przez grupę artystów: malarzy, pisarzy, muzyków, którzy prowadzili dość niestandardowe życie jak na tamte czasy. Nurt ten na samą myśli przywodzi podróze, przyjęcia, spotkania, czy wernisaże. Jest to mieszanka swobody z egzotycznym orientem, dzięki czemu jest barwny i nieprzewidywalny w swoim wnętrzach. Styl boho zmieniał się na przestrzeni wieków, czasami przejmował motywy innych, a nieraz dominował w danym czasie stylów. Urządzenie pomieszczenia boho, nie jest takie łatwe. Jak zaaranżować przestrzeń tak, aby w mieszkaniu panowało lato przez cały rok? Podpowiadamy.
Salon boho – kolorystyka wnętrza
Dominującą kolorystyką w salonie są jasne kolory. To przede wszystkim odcienie piasku, ale w wielu przypadkach sprawdzą się również odcienie bordo, czy żółtego. Osoby bardziej odważne, nie muszą ograniczać się w doborze barw. Istnieje również nieco bardziej zrównoważona paleta, którą posiada styl scandi boho. Czerpie on inspiracje ze stylu skandynawskiego. W takim wydaniu boho przeważają naturalne i stonowane odcienie – te bardziej mocniejsze pojawiają się elementach dekoracyjnych.
Jakie wybrać meble?
Lato w mieszkaniu przez cały rok? – Czemu nie? W salonie boho nie ma ograniczeń. Charakteryzuje się on pełną swobodą, a także nonszalancją. Klimat, jaki panuje w pomieszczeniu, wręcz zachęca do relaksu. Nawiązuje do egzotycznych i słonecznych podróży, dlatego mile widziane będą dekoracje w postaci pamiątek przywiezionych z wakacji. W salonie w stylu boho dominują przede wszystkim drewniane meble, lekkie stoliki kawowe, pufy wykonane m.in. z bambusa, oraz różnego rodzaju wyposażenie, które jest wykonane z naturalnych materiałów. W boho salonie powinno być przede wszystkim miękko i wygodnie. Dlatego w centrum samego pokoju powinna pojawić duża sofa np. w odcieniu kości słoniowej. W takim stylu aranżacyjnym królują m.in. dodatki lniane np. narzuty czy poduszki z artystycznymi motywami i wzorami. Podłogę ozdobi puchaty dywan lub rattanowy puf. Całość nabierze spójności i zaprezentuje się bardziej swobodnie. Stolik kawowy odgrywa także ważną rolę w salonie. Jest to jedna z bardziej funkcjonalnych części wyposażenia, a przede wszystkim stanowi świetny element dekoracyjny. Można w nim wyeksponować książki, świece czy bukiet kwiatów, a także jest to idealne miejsce na popołudniowe przekąski, kiedy wpadną znajomi. Stolik w wydaniu boho powinien nawiązywać do reszty pomieszczeń i stylu – dobrym pomysłem będzie lekki drewniany model.
Dodatki w stylu boho
Idealnym rozwiązaniem na dodatki w stylu boho będą drobiazgi przywiezione z zagranicznych wycieczek. Zdecydowanie będą efektownie wyglądać, a także nadadzą osobistego charakteru. Figurki z egzotycznego drewna, jak i ceramiczne miski są jednymi z najpopularniejszych elementów aranżacyjnych w stylu boho. W ostatnim czasie można było mocno zauważyć modę na wydzielanie konkretnych stref, dlatego bardzo praktyczną rzeczą może okazać się parawan, który nie tylko podzieli przestrzeń, a także stworzy unikalny klimat.