Designerskie schody, poprzez nowoczesną formę i ciekawą oprawę, potrafią odmienić niejedno wnętrze. Odpowiedni projekt i dobór materiałów może sprawić, że nasze dotychczasowe lokum zacznie tętnić nowym życiem.
Bezpieczeństwo, estetyka i wygoda – to podstawowe funkcje, które powinny spełniać schody. Ich kształt i sposób konstrukcji, w decydujący sposób wpływają na całokształt pomieszczenia, w którym się znajdują. Odpowiednie schody mogą uatrakcyjnić przestrzeń, a nieodpowiedni ich dobór, może ją zaburzyć.
Im nowocześniej, tym drożej
Schody to niemały wydatek. To koszt rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od rodzaju schodów, materiału z jakiego są wykonane, od układu biegów i kształtu stopni. Inna zatem będzie cena dla schodów jednobiegowych, inna dla wachlarzowych, a jeszcze inna dla kręconych. Każde z nich jednak spełnią się w innym rodzaju pomieszczenia. I tak, schody jednobiegowe najlepiej sprawdzą się w domkach jednorodzinnych, wachlarzowe w holach reprezentacyjnych, a kręcone w mieszkaniach dwupoziomowych.
Modnie, nie zawsze znaczy wygodnie
Przeróżne kształty schodów przyciągają wzrok. Są mniej lub bardziej wyszukane. Jednak pośród natłoku kształtów i wielości wzorów, nie można zapomnieć o najważniejszym, a więc – użyteczności. Te najbardziej designerskie rozwiązania okazują się czasem przyjemne dla oka, ale trudne w użytkowaniu. Należy zatem zwrócić uwagę na stopnie, po których przyjdzie nam stąpać. Najwygodniejsze są prostokątne stopnie schodów jednobiegowych, mniej wygodne są szersze od strony zewnętrznej, a węższe od wewnętrznej – stopnie schodów zabiegowych, a najmniej wygodne są trójkątne bądź trapezowe – stopnie schodów kręconych.
Drewno, marmur czy metal?
Powszechnym niemalże materiałem, z którego wykonuje się schody, jest twarde drewno z drzew liściastych (dąb, buk, jesion).
Jest ono najbardziej praktycznym rozwiązaniem, które pasuje do wielu wnętrz i dobrze komponuje się z wieloma stylami aranżacyjnymi. Drewno sprawdza się jako budulec wszystkich rodzajów schodów. Ciekawie wygląda w postaci schodów samonośnych i dywanowych, zabudowanych i niezabudowanych. Najczęściej jednak służy do obkładania tradycyjnych schodów betonowych. Używa się również kamienia naturalnego, granitu oraz marmuru. Takie wykończenie schodów jest praktykowane w przestronnych wnętrzach, w willach bądź pokaźnych rezydencjach. W pomieszczeniach o charakterze industrialnym w szczególności sprawdzą się schody metalowe. Równie dobry efekt da połączenie metalu z drewnem.
Dobór balustrady
Nie tylko przy wyborze odpowiedniego rodzaju schodów można się nieźle nagłowić. Równie dużym wyzwaniem jest wybór odpowiedniej balustrady. Producenci oferują szeroką gamę produktów, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo podczas przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Inną balustradę wybierzemy do małego mieszkania, inną do domu, a jeszcze inną do przestronnej rezydencji.
Balustrada powinna być dostosowana do materiału, z którego zostały wykonane schody. Przeważnie są one wykonane z drewna lub stali nierdzewnej. Mogą też być połączeniem np. drewna ze stalą, stali ze szkłem czy drewna ze szkłem. Drewniane obręcze dobrze komponują się z elementami kutymi, a także ze szkłem. Wszelkie wymienione kombinacje dobrze współgrają ze schodami wykonanymi z drewna. W przypadku schodów z kamienia czy metalu, dobrze sprawdzą się balustrady z elementami ze stali nierdzewnej.
Przeczytaj również: Co robią kobiety w nieruchomościach?
Dodatkowe funkcje schodów
Schody to także ważny element dekoracyjny. Ich dobór przesądza często o wyglądzie całego pomieszczenia, w którym powstają. Na ich wygląd wpływ ma nie tylko konstrukcja, ale przede wszystkim elementy z jakich zostały wykonane. Dzięki szerokiej gamie materiałów, oferowanych przez producentów, można stać się posiadaczem niepowtarzalnych i nietuzinkowych schodów.
W zależności od rodzaju wybranych schodów, np. w przypadku zamontowania schodów dywanowych mamy możliwość wykorzystania przestrzeni pod konstrukcją. Możemy tam umieścić półki, na których poukładamy książki. Równie dobrze możemy zamontować pod nimi szafę na wymiar i przechowywać w niej różności.
Przeczytaj również: Solidni fachowcy – jak ich znaleźć?