zdjęcie do tekstu - Singiel a zakup mieszkania

Singiel a zakup mieszkania

Singiel z wyboru? Coraz więcej osób decyduje się na bycie singlem. Niezależność, brak zobowiązań i problemów. Ale czy na pewno? Single z reguły decydują się na zakup nieruchomości położonych w atrakcyjnej lokalizacji, o niewielkim metrażu. Wynika to między innymi z możliwości finansowych – w przypadku kredytu sami spłacają zobowiązanie. 

Budżet

Singiel decydujący się na zakup mieszkania zwykle ma niższy budżet niż para. To wpływa oczywiście na konieczność wyboru: czy większy metraż czy lepsza lokalizacja. Zwykle ze względu na udogodnienia jakie niesie za sobą mieszkanie w centrum wybierają te mniejsze nieruchomości, ale lepiej położone.

Singiel nierzadko dysponuje ograniczonym budżetem. Niestety, w Polsce mieszkanie dla singla trudniej jest sfinansować z kredytu, ponieważ przez wiele banków są traktowani jak ryzykowni kredytobiorcy. W przypadku utraty dochodów, pozostaje sam z ogromnym zobowiązaniem. Jednak jeśli osoba żyjąca samotnie wykaże wysokie dochody oraz wystarczający wkład własny bank nie będzie miał przeciwwskazań, aby przyznać kredyt hipoteczny.

W Polsce wystarczy stała praca, miesięczne dochody w wysokości 3500 złotych netto oraz odpowiednia wysokość wkładu własnego, aby otrzymać od 200 tysięcy złotych kredytu. Minusem jest natomiast to, że osoby samotne muszą liczyć się z większymi dodatkowymi kosztami. Bank może wymagać od nich np. wyższego ubezpieczenia kredytu oraz polisy na życie. Zgodnie z ustawą nie jest to obowiązkowe, jednak może obniżyć inne koszty kredytu, jak choćby marżę. Pamiętaj, że ograniczony budżet nie stanowi przeszkody np. przy urządzaniu wnętrz. Meble możesz zrobić samemu – zerknij, jak się za to zabrać.

Lokalizacja

Ważniejszą cechą nieruchomości od metrażu, na którą zwracają uwagę single jest lokalizacja. W tym przypadku jest to uzasadnione. Mieszkanie powinno znajdować się blisko miejsca pracy, klubów, kawiarni, teatrów, kina, restauracji czy terenów rekreacyjnych. Wszystko to przeważnie wpisuje się w lokalizację jaką jest centrum miasta. Tego typu inwestycja to także doskonały sposób na ulokowanie kapitału, który może zaprocentować w przyszłości. Dzięki dobremu położeniu singiel ma gwarancję szybkiego znalezienia nabywcy na kupno lub wynajem. A gdy jednak zdecyduje się na założenie rodziny, może kupić większe mieszkanie na peryferiach lub zdecydować się na zakup domu.

Mieszkanie dla singla

Idealnym rozwiązaniem dla singlów są mieszkania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Najczęściej jest to kawalerka lub lokal dwupokojowy. Drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które pracują w domu. Dwa pokoje dają możliwość wydzielenia strefy do pracy oraz dziennej – domowej. O ile więc finanse na to pozwolą, warto kupić nieruchomość odrobinę większą od aktualnie szacowanych potrzeb. Wpłynie to pozytywnie na komfort życia i jest bardziej perspektywiczne.

Coraz popularniejsze wśród singli są również tzw. mikroapartamenty. Czyli nowoczesne i luksusowe mieszkania o bardzo małych metrażach w prestiżowych lokalizacjach. Powstają zwykle w centrach dużych miast, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Mieszkania na sprzedaż w Toruniu to tylko przykład.

Jeszcze nie tak dawno single mogli skorzystać z dofinansowania jakim był rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Na ten moment niestety nie istnieje żadna pomóc dla osób samotnie decydujących się na zakup mieszkania czy wzięcie kredytu.

Oceń ten artykuł!

3 thoughts on “Singiel a zakup mieszkania”

  1. Kredyt dadzą jesli ma sie wklad wlasny. A skad nabrac 20 czy 30 tys.? Nikomu taka kasa nie leci z nieba niestety. To duzy wklad, na ktory mnie aktualnie nie stac kompletnie. Poki co zostaje zycie dalej w wynajetych. Za 4 lata mam nadzieje ze sie czegos dorobie – jakichs oszczednosci plus ewnetualnie to co wpadnie z ppk

  2. Wiadomo, że singlom łatwo nie jest. Zwłaszca jeśli chodzi o przyznanie kredytu. Ale to tez nie jest reguła, bo jeśli ktoś jest dobrze ustawiony, ma dobrą prace itp. to da rade spokojnie. Kupno mieszkania to zawsze będzie małżeństwo z kredytem. Inaczej po prostu sie nie da.

Dodaj komentarz