zdjęcie do tekstu - Skuteczna izolacja akustyczna

Skuteczna izolacja akustyczna

Mieszkanie w bloku ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych drugich może należeć niefortunne położenie w pobliżu hałaśliwych arterii komunikacyjnych, ale również uciążliwe sąsiedztwo. To właśnie dlatego izolacja akustyczna odgrywa ważną rolę. Jednak czy da się skutecznie odizolować od niechcianych odgłosów? Dowiesz się w tym artykule.

Ściany

Przegrody wewnętrzne najlepiej byłoby wyciszyć jeszcze na etapie budowy, ale niestety rzadko mamy na to wpływ. Wobec tego najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie instalacji ściennej składającej się z rusztu oraz wełny mineralnej lub szklanej. Całość należy osłonić płytą kartonowo-gipsową. Aby jednak to rozwiązanie się sprawdziło, izolacja akustyczna musi mieć odpowiednią grubość – najlepsze wyniki można osiągnąć przy 15 cm warstwie. Takie rozwiązanie może jednak być problemem w mniejszych mieszkaniach, bo dodatkowo ogranicza wielkość metrażu. Coraz częściej stosuje się ścianki akustyczne montowane w pewnej odległości od ściany – powstałą przestrzeń wypełnia się wełną mineralną. Nie poleca się natomiast przyklejania płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio do ściany, ponieważ zamiast poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia powoduje to jeszcze lepsze przewodzenie dźwięków.

Przeczytaj: Ogrzewanie – jakie wybrać?

Sufit

Na suficie również możemy wykonać ekran akustyczny. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że może on mieć większą grubość niż ścienny – utrata metrażu w pionie nie powinna być dla nas tak bardzo dotkliwa jak w poziomie. Najpopularniejszą opcją jest zamontowanie podwieszanego sufitu. W tym przypadku izolację akustyczną w postaci wełny mineralnej umieszczamy pomiędzy stropem a konstrukcją sufitu pokrytą płytami gipsowo-kartonowymi. Jeżeli chcemy osiągnąć lepszy efekt, możemy zastosować wełnę poliestrową zamiast mineralnej i podkleić profile rusztowania akustyczną taśmą piankową. Prawidłowo zamontowany i dodatkowo zaizolowany sufit powinien nam zapewnić naprawdę dobre wyciszenie odgłosów dochodzących z góry. Bonusem takiego rozwiązania jest ograniczenie migracji energii cieplnej, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie mieszkania.

Szukasz mieszkania do wynajęcia w Poznaniu? Zapoznaj się z ofertami portalu GetHome.pl. Wynajmij mieszkanie już dziś i nie martw się o akustykę.

Drzwi i okna

Jeżeli zależy nam na tym aby drzwi i okna skutecznie chroniły przed uciążliwym hałasem, zainwestujmy w produkty o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. W przypadku okien będzie to oznaczało zastosowanie szkła dźwiękochłonnego, a w przypadku drzwi – wypełnienie w postaci płyt wiórowych otworowych w połączeniu z blachą aluminiową. Współczynnik izolacyjności akustycznej określa wskaźnik Rw. Aby skutecznie chronić się przed niechcianymi dźwiękami powinniśmy zastosować okna o wskaźniku Rw 35 albo nawet 40 dB, a drzwi – minimum 32 dB. Oprócz samego materiału duże znaczenie ma też sposób montażu – powinien być dokładny i prawidłowy. Wszelkie płaszczyzny kontaktu szyby i sąsiadujących elementów budowlanych powinny być szczelnie wypełnione. W trakcie montowania drzwi warto pamiętać o dokładnym wypełnieniu ościeżnicy betonem lub pianką.   

Izolacja akustyczna a remont

Pomyśl o zastosowaniu izolacji akustycznej w swoim M. Już na etapie budowy czy podczas modernizacji i zmiany aranżacji, warto zadbać o podniesienie komfortu domowników. Remont mieszkania nie musi oznaczać długotrwałej i uciążliwej pracy – wystarczy dobrze się do niego przygotować.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz