Zdjęcie do tekstu - Inteligentne miasto

Smart city – inteligentne miasto

Smart city, czyli tzw.”inteligentne miasto” to innowacyjna koncepcja planowania i organizacji architektonicznej miasta, której wdrożenie jest możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Smart city to odpowiedź na stale rosnące potrzeby samorządów, przedsiębiorstw działających lokalnie, jak i mieszkańców. Na czym polega? Podpowiadamy.

60% mieszkańców Polski mieszka w miastach. Jeśli spojrzeć w przyszłość i uwzględnić czynniki takie jak migracje i demografia, przybywać będzie przede wszystkim mieszkańców metropolii. To właśnie dlatego nieustannie, już od ponad 20 lat trwają pracę nad strategią dostosowania zmieniających się potrzeb obywateli. Jedną z nich jest model miasta inteligentnego. Co oznacza?

Nowoczesne technologie wykorzystują nie tylko zarządcy poszczególnych miast, ale również deweloperzy. Inwestycja forum wola to przykład jednej z nich.

Smart city – definicja

Zgodnie z definicją, opracowaną przez Committee of Digital and Knowledge‐based Cities w 2012 roku, smart city to (…) miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców.

Miasto inteligentne charakteryzuje się zrównoważonym rozwojem, dbałością o wartości społeczne, gospodarcze i środowiskowe, wykorzystując przy tym nowoczesne rozwiązania. Koncentruje się również na potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń przy wsparciu technologii.

Smart city – założenia

Sprawna i komfortowa komunikacja miejska, ograniczenie poziomu zanieczyszczeń oraz szybka reakcja, jeśli przekraczane są normy, dostęp do usług edukacyjnych, szpitali, przychodni, żłobków i przedszkoli – to niezbędne elementy, które na co dzień muszą funkcjonować bez zarzutu. Jakie dodatkowe wartości muszą zostać spełnione, aby miasto zyskało miano inteligentnego?

  • mobilność – innymi słowy wszelakie rozwiązania mobilne, które pozwalają na połączenie różnych obszarów funkcjonowania miasta,
  • gospodarka – innowacyjne modele biznesowe, zapewniające wsparcie lokalnych inicjatyw i sprzyjające sektorowi kreatywnemu,
  • zarządzanie zasobami środowiska – nowatorskie sposoby gospodarowania energią elektryczną, zasobami wodnymi, zarządzania odpadami, z dbałością o ochronę środowiska, jakość powietrza i tereny zielone.

Przeczytaj: Rodzinny Zakątek – inwestycja na miarę współczesnych rozwiązań.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz