Zdjęcie do tekstu - Smog w mieszkaniu

Smog w mieszkaniu

Najczęściej ufamy, że powietrze, którym oddychamy w mieszkaniu, jest dla nas całkowicie bezpiecznie. Tymczasem prawda jest inna. Powietrze we wnętrzach może być o 70 procent bardziej zanieczyszczone. Smog w mieszkaniu to coraz częstszy problem. Jak zniwelować jego skutki? 

Smog a powietrze w mieszkaniu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy smog jest w mieszkaniu? Smog w mieszkaniu to nic innego, jak duże zanieczyszczenie powietrza – tak skoncentrowane, że widoczne gołym okiem.  Z czego się składa?

 • pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5),
 • wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych,
 • tlenków azotu,
 • ozonu,
 • dwutlenku siarki,
 • dioksyny.

Coraz częściej, jako społeczeństwo, jesteśmy świadomi wpływu jakości biosfery na nasze funkcjonowanie. Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest możliwe, dzięki naturalnym środkom zapobiegawczym. Nie musisz inwestować w drogie sprzęty. Zastosuj nasze porady i popraw jakość powietrza w swoim wnętrzu.

Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu – smog?

 • wietrzenie – przez około 10 minut warto maksymalne otworzyć  jedno okno (wietrzenie na oścież). Szczególnie skuteczne jest wietrzenie przez otwarcie przynajmniej dwóch okien w pomieszczeniu (wietrzenie przez przeciąg). Dzięki temu w krótkim czasie można odprowadzić duże ilości wilgoci z pomieszczenia.
 • odkurzanie – skuteczność odkurzacza w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń jest bardzo wyraźna – po dokładnym odkurzeniu całego domu, po prostu lepiej się oddycha – nie tylko nie ma kurzu, ale też szkodliwych zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.
 • obniżenie temperatury – suche powietrze nie sprzyja prawidłowemu oddychaniu. Śluzówka nosa zasycha, utrudniając nabieranie powietrza. 
 • odpowiedni poziom wilgotności powietrza – temperatura we wnętrzach powinna optymalnie wynosić 21 – 22 stopnie Celsjusza. Wtedy człowiek czuje się najlepiej. Trzy – cztery stopnie mniej sprzyjają z kolei spaniu. Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma nie tylko temperatura i omówiona wyżej wilgotność.
 • rośliny zielone –  niektóre gatunki roślin najskuteczniej filtrują powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu, ksylenów i amoniaku. To substancje, które często wydzielają się z farb, wykładzin, ścian czy instalacji w budynkach i przez codzienne wdychanie szkodzą nam. 

Smog w mieszkaniu – perspektywy

Żyjemy w kraju o bardzo niskiej jakości powietrza. Korzystamy z aplikacji kontrolujących stan biosfery. Zakładamy maseczki antysmogowe, zamykamy szczelnie wszystkie okna w domu. Smog już od jakiegoś czasu jest bardzo poważnym problemem. W dodatku nie dotyczy on jedynie dużych miast i aglomeracji. Niepożądane zjawisko tworzone jest przez trzy elementy: zanieczyszczone powietrze, bezwietrzną pogodę i mgłę. Na niepożądane działania smogu jesteśmy narażeni zwłaszcza w sezonie grzewczym – jesienią i zimą. To właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza w naszych domach i spróbować zniwelować skutki smogu, oczyszczając powietrze. 

Przeczytaj również:


Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz