biała nowoczesna kuchnia

Sprytne pomysły do kuchni – spraw by była funkcjonalna

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jest miejscem spotkań przy porannej kawie, obiedzie czy wspólnej kolacji. To również przestrzeń, która obok przedpokoju, jest najbardziej narażona na zagracenie i wkradający się chaos. Przy jej urządzaniu najważniejsza jest ergonomia i praktyczne rozwiązania. Podpowiadamy jak sprawić, aby była funkcjonalna.

Aby na samym początku wprowadzania się do nowego mieszkania kuchnię urządzić jak najbardziej funkcjonalnie powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z usług architekta. Jego projekt sprawi, że przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana. Dotyczy to szczególnie właścicieli kawalerek i małych mieszkań. Możemy też rozwiązań poszukać sami. Poniżej kilka inspiracji.

Szafki i szuflady

Projektanci mebli, szczególnie kuchennych coraz częściej stawiają nie tylko na ich pojemność, ale również praktyczne rozwiązania. Ciekawą metodą stosowaną przez producentów przy konstrukcji jest zastąpienie tradycyjnego relingu szkłem lub metalem. Dzięki temu mebel zyskuje dodatkową stabilność, ale też większą pojemność. Sprawia, to że takie przedmioty jak garnki czy pokrywy nie wypadają z nich. Coraz częściej wybieramy również szafki zlewowe, które są całkowicie pozbawione uchwytów.

Obok tradycyjnych wkładów na sztućce z regulowanymi podziałkami na rynku możemy spotkać propozycje z wyższej półki. Znajduje się w nich specjalna przegródka na chochle, noże, młynki, garnki czy pojemniki ze szklanym wieczkiem – nie musimy wtedy wyciągać pojemnika, aby sprawdzić jego zawartość.

Znaleźć możemy również szuflady, których wnętrze wykonano z płóciennej siatki. To idealne miejsce na pieczywo. Zdarzają się także meble bez półek, w których są jedynie pojemniki wiszące na szynach. W wersji ekologicznej dostaniemy specjalne metalowe druty na butelki.

Często zapominamy też o zagospodarowaniu szafki pod zlewem. A można tam przecież znaleźć miejsce na wysuwane półki, choćby na reklamówki czy worki na śmieci.

Tutaj należy pamiętać, że funkcjonalna kuchnia powinna być wyposażona w szafki z regulowaną wysokością półek. Pozwoli to w dowolnym momencie na stworzenie nowego miejsca dla różnej wielkości przedmiotów.

Wyspa i blat

Wyspa kuchenna to niezwykle praktyczny element każdej nowoczesnej kuchni. Idealnym rozwiązaniem jest model z szafkami i półkami, dzięki któremu zyskamy dodatkową przestrzeń na przechowywanie różnego rodzaju produktów np. wina.

Wiele osób stawia również na podwyższony blat, który oddzieli kuchnię od pozostałych obszarów strefy dziennej. Można za nim ukryć kontakty i włączniki. Gdy jest szeroki, może służyć jako stolik.

Jeśli natomiast mamy za mało powierzchni roboczej w kuchni, możemy pomyśleć o dodatkowym wysuwanym blacie. Wygląda jak zwykła szuflada, ale w rzeczywistości jest dodatkowym miejscem do pracy w kuchni, które może być także wykorzystywane jako niewielki stolik.

Dodatki

W celu jak najlepszego zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza kuchni warto pomyśleć również o takich ciekawych rozwiązaniach jak choćby zawieszenie na półkach słoików – można nakrętki przykręcić od spodu do półki i nakręcać na to słoik. Jest to nie tylko praktyczne, ale i ciekawie wygląda, a w dodatku zrobione samodzielnie.

Innym pomysłem jest wieszak na patelnie. Sprawdzi się w każdej kuchni, ale z pewnością najbardziej jego zalety docenią właściciele małych pomieszczeń. Dzięki niemu oszczędzamy dużo miejsca, ale także eksponujemy patelnie czy garnki, które dodają kuchni estetyki.

Jeśli ktoś ma więcej miejsca może postawić również na kredens, z półkami wbudowanymi w wahadłowe drzwi. Gwarantuje to dodatkowe miejsce na przechowywanie, idealne na przyprawy czy produkty w mniejszych opakowaniach.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest spiralna bateria kuchenna. Pozwala z łatwością manipulować kranem, usprawniając zmywanie, mycie owoców czy warzyw oraz czyszczenie zlewozmywaka.

Grunt to wyobraźnia

Każdy z nas może mieć funkcjonalną kuchnię. Wystarczy przejrzeć inspiracje z katalogów meblarskich czy przejść się do hurtowni. Czasami takie pomysły możemy również znaleźć u znajomych czy przeglądając Internet. Najważniejsze jest natomiast, aby wnętrze pasowało do nas i ułatwiało nam codzienną pracę, szczególnie w kuchni.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz