Zdjęcie do tekstu - Studencki wynajem

Studencki wynajem

Studenci stanowią pokaźną grupę klientów, o których warto zabiegać. Zarówno pod względem wynajmu mieszkań, jak i ich sprzedaży. Deweloperzy z pewnością powinni uwzględnić studentów, jako grupę docelową, realizowanych przez siebie inwestycji. Studencki wynajem – co musisz o nim wiedzieć?

Studencki wynajem – preferencje

Studenci, podobnie jak inne grupy klientów, mają zróżnicowane potrzeby. Choć największą grupę stanowią ci, którzy chcą mieszkać tanio, i nie kładą nacisku na standard czy liczbę współlokatorów, coraz liczniejszą grupę zaczynają stanowić studenci, którzy przy finansowym wsparciu rodziców, stają się posiadaczami własnego M.

Tacy klienci to pewne pole do działania dla samych deweloperów. Studenci ci, szukają najczęściej mieszkań w okolicy dobrze rozwiniętej infrastrukturalnie, o podwyższonym standardzie i niewielkim metrażu. Doskonale te potrzeby spełniają miniapartamenty, które w dłuższej perspektywie są również dobrą lokatą kapitału.

Jak obecnie kształtują się ceny wynajmu?

Ceny mieszkań na wynajem utrzymują się na zbliżonym poziomie do tych sprzed roku. Niezmiennie, z wiadomych względów, prym wiodą miasta, w których kwitnie życie akademickie. W tych najbardziej obleganych miastach, a więc: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu, bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż je wynajmować (o ile mamy na myśli samodzielny wynajem całego mieszkania). Comiesięczna rata kredytu jest bowiem niższa niż koszt wynajmu całego mieszkania. Niemniej jednak jedną z zalet wynajmowania mieszkania w czasie studiów, jest możliwość dzielenia kosztów między kilku współlokatorów, co realnie obniża koszty utrzymania.

Sprawdź również: domy jednorodzinne – jaki jest szacunkowy czas ich budowy?

Oferta rynkowa

Na polskim rynku brakuje mieszkań skrojonych na współczesne potrzeby młodych. Te, które obecnie znajdują się na rynku, o niewielkim metrażu, są nieatrakcyjne zarówno ze względu na lokalizację, rozkład, jak i aranżację. Brakuje mieszkań kompaktowych o dobrej lokalizacji i podwyższonym standardzie. Dosyć nowym rozwiązaniem, które dopiero raczkuje na naszym rynku, są apartamenty w wersji mikro. Stanowią one ofertę adresowaną i do studentów, i do inwestorów. I choć pojawiły się od niedawna, już znalazły swoich zwolenników.

Z pewnością ten trend będzie się utrzymywał, a kolejno powstające inwestycje mikro apartamentów będą znajdowały coraz większe grono zainteresowanych wśród studentów, którzy będą nabywali je na własność lub będą je wynajmowali.

Potrzeby mieszkaniowe młodych są duże. Rosną wraz z poziomem zamożności. Deweloperzy powinni więc próbować wypełnić niszę, poprzez dostarczanie mieszkań na wynajem, które preferowane są szczególnie w okresie studiów a także zadbać o realizowanie inwestycji mieszkań w wersji mikro, które w okresie studiów sprawdzają się jako pierwsze własne M.

Sprawdź: zdolność kredytowa – czy ją posiadasz?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz