Zdjęcie do tekstu - Studnia na działce

Studnia na działce

Studnia na działce to absolutna podstawa. Jej budowa nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody. Jakie rodzaj studni można wybudować samodzielnie?

Szukasz nieruchomości na sprzedaż – sprawdź ofertę żółwia warszawa – atrakcyjne ceny i lokalizacja to atuty, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania.

Studnia – jaką wybrać?

Kupując działkę często zastanawiamy się, czy i w jaki sposób wykorzystać studnię. Może służyć do zaopatrzenia działki w wodę czy jako element dekoracyjny. Studnia – jaką wybrać i zrobić samodzielnie? To zależy od głębokości warstwy wodonośnej, jej wydajności oraz jakości zalegającej wody. Najpłytsze, zwykle sięgające kilku metrów pod powierzchnię ziemi, są studnie kopane z obudową z kręgów.

Studnie powinny być wykonane z kręgów betonowych łączonych na ukształtowane na krawędziach wręby – zapewnia to względną szczelność połączeń i chroni przed zanieczyszczaniem studni wodami powierzchniowymi. Woda dopływa do studni przez dno, dlatego warto je wyłożyć dodatkową warstwą żwiru. Przy dnie można osadzić krąg z perforacją. Dzięki temu woda będzie mogła dopływać również bokami, co zwiększy wydajność studni. Materiały obudowy muszą być nieprzepuszczalne i nie mogą wpływać ujemnie na jakość wody.

Studnia głębinowa

Najpopularniejszym rozwiązaniem są studnie głębinowe. Pobierają one wodę z pokładów skalnych. Między nimi a powierzchnią gruntu znajdują się przeważnie warstwy nieprzepuszczalne, woda jest więc mniej niż w innych studniach narażona na zanieczyszczenia.

Prace związane z montażem studni głębinowej polegają na wprowadzeniu w podłoże rury osłonowej, następnie umieszczeniu w niej filtra, który zagłębi się w warstwie wodonośnej. Następnie do odwiertu wprowadza się przewód z pompą głębinową, która podnosi wydajność instalacji. Warto podkreślić, że studnie głębinowe mogą czerpać wodę z kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu metrów.

Przeczytaj również: Styl art deco – co warto o nim wiedzieć?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz