Styl eklektyczny we wnętrzach

W ostatnim czasie styl eklektyczny zyskał na popularności, a to za sprawą pełnej dowolności w łączeniu różnych stylów. Eklektyzm nie ogranicza się tylko do jednego konkretnego stylu aranżacyjnego. Ważne jest to, aby umiejętnie połączyć ze sobą nawet pozornie niepasujące do siebie elementy. Zastosowanie tego stylu podczas urządzania mieszkania wymaga przede wszystkim wyczucia i smaku, tak aby aranżacja nie stała się chaotyczna. Warto jednak zdecydować się na jeden główny,  dominujący i wiodący styl we wnętrzu, który następnie będzie uzupełniany różnymi akcentami w innej stylistyce. Taki zabieg sprawi, że mieszkanie nabierze klimatu i stanie się przyjemne w odbiorze. 

Aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym 

Główną zaletą tego nurtu jest fakt, że można czerpać inspiracje praktycznie z każdego stylu. Tutaj nie trzeba trzymać się sztywno obowiązujących zasad. Często w swoich mieszkaniach, domownicy sami nie wiedzą, że dominuje u nich eklektyzm. Określany jako stylowy mish-mash, jest dla osób kreatywnych, lubiących bawić się stylami aranżacyjnymi. W salonie urządzonym w minimalistycznym stylu świetnie sprawdzą się m.in. antyki połączone z nowoczesnymi meblami, a w sypialni – designerskie elementy, jak lampy np. w geometrycznych kształtach. Jeśli chodzi o kuchnię, to dobrym pomysłem będzie użycie dodatków ze stali nierdzewnej. Eklektyzm umożliwia również aranżację wystroju np. ściany oraz podłogi. Dobrym połączeniem w tym przypadku będzie drewno z betonem. W przypadku wystroju ściany można pokusić się o kolorową tapetę, czy marmurową. 

Charakterystyczne meble

Większość osób posiada stare meble, którym można nadać “drugie życie”. Warto wykorzystać takie perełki przy aranżacji swojego wnętrza. W ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem jest renowacja mebli np. z recyklingu – ten fakt docenią szczególnie osoby, które posiadają niski budżet na wyposażenie. Bardzo dobrze sprawdzą się różnego rodzaju kredensy, stare szafy, czy krzesła – ze względu na różnego rodzaju formy i wysoką jakość wykonania. Do współczesnych wnętrz te stylowe meble wprowadzą zdecydowanie ducha przeszłości.

Idealne dodatki – eklektyzm

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz stał się bardzo popularny, zarówno wśród architektów, jak i mieszkańców. Jednymi z głównych jego zalet jest uniwersalność i elastyczność. Podczas urządzania pomieszczenia,  istotną rolę odgrywają dodatki. Dekoracyjne lustro w zdobionej ramie idealnie sprawdzi się na surowych szarych ścianach. Jeśli chodzi o lampy – żyrandol nada kontrastu. Bogata sztukateria przypominająca pałacowy apartament sprawdzi się również w mieszkaniu urządzonym w stylu eklektycznym. Dodatkowo kolorowe etniczne elementy stworzą pełną harmonię z nowoczesnym wyposażeniem. Warto wspomnieć również o tym, że eklektyzm, stwarza wiele możliwości do ciekawej kombinacji materiałów, tekstów, czy faktur. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz