Zdjęcie do tekstu - System condo

System condo

Inwestowanie w system condo to działanie głównie kojarzone z zakupem apartamentu pod wynajem w kurorcie turystycznym. W ostatnich kilku latach ta forma inwestowania zaczęła jednak znacznie ewoluować. Obecnie inwestorzy mogą wybierać pomiędzy kupnem całego apartamentu, pojedynczym pokojem hotelowym lub nabyciem udziału w danym projekcie inwestycyjnym.

W każdym z tych przypadków to deweloper odpowiada za wybudowanie obiektu oraz dalsze zarządzanie i wynajem nieruchomości w imieniu właściciela. Z tego powodu system condo cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób, które nie dysponują wystarczającą ilością czasu na osobiste zajmowanie się inwestycją. Interesująco przedstawiają się również wyniki związane z opłacalnością inwestowania w tego typu projekty.

System condo – definicja

System condo opiera się zazwyczaj na kupnie prawa własności do apartamentu w hotelu, który zarządzany jest przez specjalistycznego operatora. Większość projektów inwestycyjnych tego typu zlokalizowana jest nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Najczęściej, realizowane inwestycje są klasyfikowane jako obiekty komercyjne, które podlegają 23-procentowej stawce VAT. Standard oferowanych do sprzedaży apartamentów jest zazwyczaj wysoki i lokale są w pełni wyposażone.

Historia kredytowa – jaki ma wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Obiekty hotelowe, które oferują apartamenty w tym systemie posiadają również bogate zaplecze usługowo-rekreacyjne. Hotele posiadają w swojej ofercie sale konferencyjne, restauracje, salon odnowy biologicznej itp. Inwestorzy, którzy nabywają nieruchomości wakacyjne stają się tym samym coraz częściej konkurencją dla funkcjonujących hoteli i pensjonatów. Dodatkowym impulsem, który pozytywnie wpłynął na zainteresowanie tą formą inwestowania jest kryzys w krajach południowoeuropejskich. Ze względu na wysokie obniżki cen nieruchomości w Hiszpanii, Grecji i Włoszech, inwestorzy stracili chwilowo zaufanie do tego rynku.  Ryzyko, które ponoszą inwestorzy nabywający nieruchomości oferowane w systemie „condo” przede wszystkim związane jest z branżą turystyczną i hotelarską.

System condo a atrakcyjność

Atrakcyjność inwestycyjna nieruchomości wakacyjnych przedstawia się więc znacznie bardziej zachęcająco. Inną zaletą jest również brak konieczności dbania o ciągłość wynajmu, która w przypadku systemu „condo” spoczywa na wynajętej przez dewelopera firmie. Inwestor otrzymuje regularne zyski z wynajmu apartamentu, tymczasem w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem zwykle sam musi zajmować się szukaniem najemców. Inną kwestią jest także obowiązek stałej kontroli najemców oraz egzekwowania płatności, który często bywa uciążliwy dla właścicieli mieszkań, a którego nie mają właściciele nieruchomości wakacyjnych. Warto zwrócić również uwagę na oszczędność wynikającą z wyeliminowania kosztów wynajmowania apartamentu w danym kurorcie turystycznym. W każdym momencie właściciel może zdecydować się na bezpłatne użytkowanie własnego apartamentu.

Gdzie nie buduje się nowych mieszkań? Przeczytaj i sprawdź, których miejsc unikać.

Okres gwarantowanej stopy zwrotu trwa średnio ok. trzy lata. Po tym okresie przychód inwestora jest uzależniony od faktycznej liczby turystów wynajmujących apartament. Możliwość gwarantowania określonego zysku jest możliwa, ponieważ firma zarządza zazwyczaj większą liczbą apartamentów. Czasowy brak najemców w jednym z apartamentów jest rekompensowany przez zyski obliczane dla całego przedsięwzięcia.

Prognoza zysku

Zakup apartamentu w systemie condo może opłacać się również w sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się nabyć nieruchomość na kredyt. Dla lokalu o wartości 400 tys. zł i przeciętnej stopie zwrotu na poziomie 8 proc. średni miesięczny przychód będzie wynosił ok. 2700 zł. Tymczasem wysokość raty kredytu zaciągniętego na 90 proc. wartości nieruchomości na okres 15 lat, przy oprocentowaniu 4,5 % będzie wynosić 2650 zł. Przy utrzymaniu podobnych założeń inwestor jest w ciągu mniej więcej 15 lat spłacić całość inwestycji. Oznacza to okres spłaty inwestycji, krótszy o ok. 5-10 lat niż w przypadku mieszkań zakupionych pod wynajem.

Sprawdź również: jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz