Właściciele mieszkań i domów nieustannie poszukują sposobu na urządzenie swoich wnętrz – gustownie i z klasą. Doskonałym pomysłem na ponadczasową i jednocześnie stylową dekorację jest sztukateria. Przeznaczona przede wszystkim do klasycznych pomieszczeń, wciąż cieszy się dużą popularnością. Sztukaterie trzeba jednak wybierać ostrożnie, ponieważ ich nieumiejętne zastosowanie może zniweczyć zamierzony efekt.
Sztukateria znana od stuleci
Sztukateria była znana już w czasach starożytnych, choć oczywiście rozkwit staroświeckiej elegancji nastąpił dopiero w okresie renesansu i baroku. Elementy dekoracyjne powstawały wówczas przy pomocy mieszanki gipsu, piasku marmurowego oraz wapnia. Dekoracyjne ornamenty miały imitować drogie i ciężkie rzeźby z marmuru. Do niedawna sztukateria kojarzyła się jedynie ze stylowymi, wręcz pałacowymi wnętrzami. Dziś wręcz przeciwnie. Nowoczesna sztukateria nie nawiązuje już do dawnego przepychu a przy tym przeżywa eksplozję popularności.
Dużej zmianie uległy jednak materiały, z jakich powstaje sztukateria. Coraz częściej możemy ją spotkać w salonach w stylu eklektycznym, jak również w minimalistycznych pomieszczeniach. Tego typu rozwiązania pozwala na przełamanie konwencji w nowoczesnych aranżacjach. Sztukateria to nawet kilkaset wzorów listew oraz innych ozdobników, które możemy łączyć w dowolnej konfiguracji.
Jeśli szukasz atrakcyjnej nieruchomości, zapoznaj się z inwestycją ville park w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim.
Materiał wykonania
Decydując się na sztukaterie, do wyboru mamy elementy wykonane z gipsu, pianki poliuretanowej lub styropianu. Najlepsze jakościowo są sztukaterie wykonane z gipsu, dlatego coraz częściej znajdują swoich nabywców. W porównaniu do pozostałych materiałów, najlepiej wpisują się w aranżacje inspirowane stylem klasycznym. Jednak co niezwykle istotne, przy ich montażu musimy pamiętać, aby użyć specjalnych klejów lub zaprawy do ich przytwierdzania do ścian czy sufitu.
- sztukateria gipsowa – niezbyt odporna, wymaga fachowej montażu. Obecnie wzmacnia się elementy gipsowe włóknem szklanym. Konstrukcja tego typu zapewnia jednak najlepszy efekt wizualny.
- sztukateria poliuretanowa – trwała i odporna na czynniki mechaniczne, wilgoć oraz promienie UV. Pianka jest łatwa w obróbce, a także nie obciąża konstrukcji ścian.
- sztukateria styropianowa – lekka, łatwa w montażu. Styropian możemy zamontować na klej i pomalować na dowolny kolor. Jej słabym punktem bywa niska wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia.
Dekoracje
Gdy chcemy ozdobić nasze mieszkanie czy dom, możemy wybierać spośród kilkunastu rodzajów elementów sztukateryjnych – kolumn, pilastrów, gzymsów, faset, portali, półek, rozet, płaskorzeźb czy łuków. Wszystkie dostępne są w różnych motywach i rozmiarach, dlatego łatwo dopasujemy je do aranżacji naszych pomieszczeń.
Warto skusić się na bogato zdobione dekory, w których pierwsze skrzypce grają np. ornamenty. Nierzadko wyglądają jak małe dzieła sztuki, perfekcyjnie ozdobią nasze wnętrze. Najlepiej zwrócić uwagę na dekoracyjne listwy ścienne, ponieważ można je założyć nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Na elementach sztukaterii wewnętrznej często widnieją florystyczne wzory lub wytłoczenia inspirowane antycznym stylem. To świetna propozycja do wnętrz utrzymanych w romantycznym czy rustykalnym stylu, a także do salonów lub sypialni, w których królują antyczne meble.
Nowoczesne wydanie
Wśród modnych propozycji sztukaterii warto wymienić eleganckie kolumny i półkolumny, które wprowadzają do pomieszczeń odrobinę antycznego stylu. Modne są także przy sufitowe listwy oświetleniowe oraz zabudowy do karniszy, dzięki którym można szybko zmienić prezencję salonu bądź sypialni. Sztukateria wewnętrzna to szeroki wachlarz produktów, które odmieniają aranżację całego mieszkania.
Efekt 3D
Jak dowolnie kreować przestrzeń i optyczny zmniejszyć bądź zwiększyć pomieszczenie? Z pomocą sztukaterii. Jeżeli zastosujemy poziome listwy na wysokości wzroku sprawimy, że wysoki pokój będzie wydawał się niższy. Pionowe kolumny i pilastry nadadzą mu z kolei strzelisty charakter. Listwy pomogą również zniwelować krzywiznę ścian. Dobrym sposobem na stworzenie iluzji wnęk jest wykonanie prostokątnych obramień, które wypełnimy tapetą. Zyskamy tym samym głębię na ścianach.
Przeczytaj również: Ronson Development – jakie inwestycje ma w planach deweloper?