Prawidłowa termoizolacja podłogi styropianem i wylewką korzystnie wpływa na komfort przebywania w mieszkaniu. Główną zaletą styropianu podłogowego jest łatwość montażu i zauważalne ocieplenie posadzki. Jednak odpowiednie wykonanie ocieplenia i wylewek wymaga uwzględnienia kilku istotnych elementów.
Wylewka a styropian
Termoizolacja podłogi wymaga użycia specjalnego podkładu. Najczęściej jest nim warstwa zaprawy betonowej, czy wylewka. Układa się na niej wykończenie podłóg, które wykonywane jest z reguły na płytach styropianowych, pełniących funkcje izolacyjne. Styropian (EPS) natomiast pełni tutaj podwójną funkcję. Tam gdzie posadzka styka się bezpośrednio z gruntem, czyli na najniższych kondygnacjach lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami jak piwnica, stanowi termoizolację. Na piętrze jest skuteczną izolacją akustyczną, tłumiącą dźwięki uderzeniowe. Jednak tutaj trzeba użyć specjalnego, uelastycznionego styropianu. Zwykły zwiększa przenoszenie dźwięków mechanicznych, zamiast je ograniczać.
Izolacja cieplna
Tylko poprawnie zaprojektowana izolacja cieplna podłogi może zapewniać dłuższy komfort. Największą uwagę powinno się zwracać, przy wykonywaniu posadzek położonych bezpośrednio na gruncie lub nad pomieszczeniami typu garaże i piwnice. Tego typu nawierzchnia jest przegrodą budowlaną z którą użytkownik ma najczęstszy kontakt. Często powstaje tutaj tzw. efekt zimnej podłogi, gdzie powierzchnia posadzki ma dużo niższą temperaturę niż panuje w pokoju. Jest to spowodowane dużą różnicą temperatur między pomieszczeniem, a otoczeniem budynku.
Szukasz atrakcyjnej nieruchomości w województwie pomorskim? Zapoznaj się z ofertą nowych domów w Gdańsku na portalu RynekPierwotny.pl.
Jaki styropian?
Warstwa termoizolacji podłogowej pracuje pod dużym obciążeniem. Powstaje ono nie tylko od podkładu podłogowego, ale także od ścianek działowych czy mebli. Dlatego tak istotne są grubość styropianu i odporność na ściskanie. Aby uniknąć efektu tzw. zimnej podłogi, izoluje się ją płytami styropianowymi na całej powierzchni. Warstwa izolacyjna powinna być grubości nie mniejszej niż 10 cm, a płyty układane jednowarstwowo na tzw. mijankę.
Termoizolacja podłogi wymaga użycia styropianu klasy co najmniej EPS 70 o współczynniku lambda – przewodzenia ciepła λ od 0,032 do 0,038. Znaczna spoistość styropianu zapewnia mu natomiast niewielką nasiąkliwość. W zależności od odmiany styropianu i czasu zetknięcia się z wodą powinna się wahać od 0,14 do 1,8%. Przy dużych obciążeniach stosuje się styropian wyższej klasy. Przy samym układaniu warstwy termoizolacji należy pilnować, aby płyty styropianowe dobrze docisnąć i ułożyć w dwóch warstwach z przesunięciem. Ważne jest również to, aby podłoże było równe, wtedy izolacja będzie dobrze do niego przylega. Ściany powinny być natomiast otynkowane. Przed naniesieniem wylewki na styropianie należy ułożyć warstwę rozdzielającą z papy lub folii polietylenowej.
Jaka wylewka?
Wylewka to warstwa, na której bezpośrednio układa się posadzkę zarówno w postaci parkietu, jak i np. glazury czy terakoty. W przypadku ogrzewania podłogowego musi przewodzić ciepło instalacji grzewczej. Od jej rodzaju i sposobu wykonania zależy jakość posadzki. Prawidłowo położona musi być wolna od spękań, równa, wytrzymała na obciążenia.
Do wnętrz najlepiej sprawdzi się samopoziomująca wylewka anhydrytowa, która nie wymaga zbrojenia, ponieważ wiąże się bezskurczowo. Łatwo się poziomuje, bo jest płynna. Dodatkowo wiąże się w krótkim czasie i nie wymaga pielęgnacji. Za jej stosowaniem w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym przemawia również to, że ponad dwa razy szybciej się nagrzewa w porównaniu z wylewką cementową. Należy jednak pamiętać, że wylewka anhydrytowa powinna być przez dwa dni chroniona przed wysoką temperaturą i nadmiernym nasłonecznieniem. Potem należy ją wywietrzyć przez nieznaczne uchylenie okien. W trakcie pracy warto wykorzystać folie okienne – to specjalne naklejki na okna o grubości i fakturze dostosowanej do potrzeb kupującego oraz rodzaju okna. Główną ich zaletą jest znaczne ograniczenie przezierności okna, a co za tym idzie zapewnienie komfortu i intymności we własnym domu
Grubość wylewki jest zawsze określona w projekcie domu. Gdy planujemy ogrzewanie podłogowe powinna wynosić 7-8 cm, gdy go nie ma – 3-4 cm. Doświadczony wykonawca potrafi wykonać równą i płaską wylewkę sam. Do równomiernego rozprowadzenia mieszanki używa zazwyczaj metalowej łaty, a do kontroli jej ułożenia – długiej poziomnicy.
Zobacz także, jak pomalować elewację?