Zdjęcie do tekstu - Upadłość dewelopera

Upadłość dewelopera

Zakup mieszkania czy domu to jedna z najważniejszych decyzji – nierzadko oznacza zakup na całe życie. Do transakcji zakupu nieruchomości starannie się przygotowujemy – sprawdzamy poprzednie inwestycje wybranego dewelopera, lokalizację, metraż, porównujemy ceny. Pewnych sytuacji jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedną z nich jest upadłość dewelopera. Co możemy zrobić w takim przypadku? Sprawdzisz w tym artykule.

Upadłość dewelopera

Deweloper, podobnie jak każdy przedsiębiorca, posiada zdolność upadłościową. W przypadku gdy popadnie w stan niewypłacalności może ogłosić upadłość. W branży nieruchomości funkcjonują jednak sprawdzeni inwestorzy, jak brzeski development – z nimi nie musisz martwić się o upadłość.

Ustawa deweloperska

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 roku zakłada, że w umowie deweloperskiej powinien znaleźć się zapis o tym, czy bank wyraża zgodę na to, żeby dany lokal został wyodrębniony z całej inwestycji w taki sposób, aby nie ciążyła na nim hipoteka dotycząca całej inwestycji dewelopera. Jeżeli takiej zgody nie będzie (co także musi być zapisane w umowie), wówczas może się okazać, że nasze mieszkanie od początku będzie obciążone kredytem hipotecznym zaciągniętym przez dewelopera.

Według założeń, ustawa deweloperska ma zabezpieczać pieniądze wpłacane przez nabywcę. Jeśli dojdzie do upadłości, nadrzędnym kodeksem będzie prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe. To na nie będą mogli powoływać się przyszli właściciele mieszkań kupionych od danego dewelopera.

Rachunek powierniczy

Każdy deweloper jest zobowiązany do założenia rachunku powierniczego. Co to oznacza? Na ten właśnie rachunek bank przelewa pieniądze od osoby, która kupuje mieszkanie. Deweloper może założyć rachunek powierniczy otwarty – taki, gdzie będzie dostawał przelewy po każdym zakończonym etapie budowy, oraz zamknięty – wówczas pieniądze trafią do dewelopera dopiero, gdy ten skończy całą inwestycję.

Postępowanie upadłościowe

Jakie kroki możemy podjąć po ogłoszeniu upadłości? Poniżej przedstawiamy działania, które należy podjąć i które określa umowa deweloperska.

  1. Kontynuowanie inwestycji przez syndyka,
  2. Przejęcie inwestycji i kontynuowanie jej przez nabywcę,
  3. Zawarcie układu w celu kontynuowania inwestycji,
  4. Likwidacja nieruchomości i zaspokojenie nabywców w formie pieniężnej.

Może Cię zainteresować: Umowa przedwstępna z deweloperem – co musi zawierać?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz