Zdjęcie do tekstu - Urządzanie mieszkania - krok po kroku

Urządzanie mieszkania – krok po kroku

Kupujemy nowe mieszkanie i w końcu nadchodzi ten moment, kiedy możemy je urządzić wedle swojego uznania. Dlatego też, przy całościowym remoncie lokalu w stanie deweloperskim należy dokładnie wszystko rozplanować oraz przemyśleć i przepis na sukces gotowy. Urządzanie mieszkania – jak powinno przebiegać krok po kroku? Sprawdzisz w tym artykule.

Urządzanie mieszkania

Czekając na odbiór nowego mieszkania mamy chwilę czasu, aby przygotować odpowiedni plan działania. Najważniejszym elementem planowania jest oczywiście budżet. Warto już na samym początku oszacować ile chcemy przeznaczyć na materiały i cały remont. Najlepiej w tym przypadku mniej więcej zapoznać się z cenami materiałów i wyposażenia oraz jeśli planujemy zatrudnić ekipę remontową – sprawdzić ich kilka lub wybrać tę zaufaną.

Szczegółowe zaplanowanie krok po kroku naszych działań pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Na tym etapie zastanówmy się także w jakim stylu chcemy urządzić nasze „M”, aby całościowy obraz wnętrza był spójny.

Wynajem wakacyjny – czy to dobry pomysł na biznes i lokatę kapitału? Sprawdź koniecznie.

Najważniejsze punkty działania

Urządzanie mieszkania warto zacząć od planu. Planowanie wyposażenia mieszkania powinniśmy zacząć od zastanowienia się czy w mieszkaniu znajduje się odpowiednia ilość punktów elektrycznych. Jest to najlepszy moment, jeśli uznamy, że w domu przydałoby się jeszcze parę gniazdek elektrycznych w innych miejscach, ponieważ jeszcze wtedy możemy dowolnie przerabiać lokal. Podobnie sytuacja ma się z hydrauliką. Okres planowania to najlepszy czas na sprawdzenie czy kaloryfery i przyłącza hydrauliczne znajdują się w odpowiednim miejscu.

Kolejnym istotnym punktem są ściany. Należy zastanowić się czy wymagają one takich dodatkowych czynności jak położenie gładzi gipsowych lub tynku oraz jaki chcemy im nadać kolor. Pokoje maluje się przed położeniem parkietu.

Następnie zastanawiamy się nad podłogą. Pamiętajmy, że wszystkie fugi i kleje kładziemy zanim w naszym domu pojawi się parkiet. Dopiero później możemy rozpocząć układanie terakoty czy prace parkieciarskie. Drewniana podłoga powinna po ułożeniu nie być ruszana przez dwa tygodnie, natomiast panele można używać od razu.

Projektowanie wnętrz

Remont najlepiej zacząć od kuchni i łazienki, ponieważ ich urządzenie pochłania najwięcej czasu. W dodatku, bez dodatkowych mebli możemy parę dni pomieszkać, gorzej jeśli w mieszkaniu nie mamy ani łazienki ani kuchni.

Zaczynamy więc od montażu urządzeń sanitarnych i armatur w łazience, pomiarów stolarskich – przymiarka do mebli kuchennych, montażu szaf i drzwi, zabudowy łazienkowej. Następnie urządzamy kuchnię, czyli wstawiamy wszystkie niezbędne meble i podłączamy najważniejsze urządzenia jak np. lodówka, montujemy drzwi, listwy przypodłogowe i sprzęt elektryczny. Na koniec zostawiamy czysto estetyczne sprawy jak wybór rolet, zasłon czy firanek.

Podstawowe zasady

Najważniejszy przy urządzaniu nowego lokum jest umiar. Nie warto kupować niepotrzebnych przedmiotów jak kolejna lampa czy poduszka ze względu na to, że nam się podoba, ponieważ generuje to tylko dodatkowe koszty i zagraca mieszkanie już na samym początku. Później najczęściej z tymi rzeczami nie ma co zrobić, więc w efekcie są oddawane lub po prostu wyrzucane.

Podczas wyboru mebli natomiast najlepiej kierować się ich wygodą i funkcjonalnością.  Nie zawsze te najładniejsze i najciekawsze pozwalają na relaks i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Nie masz pomysłu, jak urządzić sypialnię? Sprawdź koniecznie nasze propozycje.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz