Przerwa w spłacie rat kredytowych to możliwość oferowana w zasadzie przez wszystkie banki działające na polskim rynku. Jednak w każdym przypadku wakacje kredytowe mogą rządzić się innymi prawami. O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się skorzystać z tej opcji? Kiedy kredytobiorcy najczęściej wnioskują o wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe – definicja
To możliwość zawieszenia spłaty jednej lub kilku rat kredytowych. Jednak nie ma jednoznaczniej definicji, co kryje się pod tym pojęciem. Banki ustalają warunki wakacji kredytowych indywidualnie w umowie kredytowej i mogą się one znacznie różnić. Podstawowa różnica dotyczy podejścia do kwoty, która ulega odroczeniu – większość banków za wakacje kredytowe uznaje zawieszenie spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej, a część – a takich jest kilka – zawieszeniu podlega tylko rata kapitałowa, a odsetki należy spłacać zgodnie z harmonogramem.
Wnętrza w stylu retro – jak urządzić? Przeczytaj i zainspiruj się.
Sprawdź umowę
Warto również wiedzieć, że często wymaganym przez bank warunkiem skorzystania z wakacji kredytowych jest terminowa spłata wcześniejszych rat. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z wakacji kredytowych, należy sprawdzić, na ile dni przez terminem płatności raty musimy poinformować bank o naszych zamiarach oraz jaki jest tryb zawiadomienia banku o tym fakcie.
Sezonowość
Statystyki banków pokazują, że lato to nie jedyny okres, który sprzyja wakacjom, także tym od spłaty kredytu. Większe zainteresowanie odroczeniem spłaty rat kredytowych ma związek nie tyle z porą roku, co z okresami, kiedy rosną wydatki gospodarstw domowych.
Przeczytaj również inny nasz artykuł: Spółdzielnia mieszkaniowa a wspólnota.