Zdjęcie do tekstu - Warszawskie inwestycje

Warszawskie inwestycje

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce z biegiem lat stabilizuje się i dojrzewa. Warszawskie inwestycje powstają jak grzyby po deszczu. Coraz szersza oferta dostępnych nieruchomości sprawia, że poprzeczka wymagań klientów idzie do góry – oczekują wyższej jakości, lepszej lokalizacji, ciekawszej oferty czy nowocześniejszej infrastruktury.

Warszawskie inwestycje a ryzyko

Jednym ze sposobów wyróżnienia się na rynku jest realizacja projektów inwestycyjnych w lokalizacjach, które do tej pory nie znajdowały się w orbicie zainteresowań rynkowych graczy. Taka decyzja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jest ono jednak stałym elementem pionierskich koncepcji. Można na nich sporo stracić w przypadku nietrafionej inwestycji i chłodnego przyjęcia przez odbiorców. Jeżeli jednak koncepcja powiedzie się, zysk wynagradza ryzyko po wielokroć. Jest jednak warunek – inwestycja musi być perfekcyjnie przygotowana zarówno pod kątem architektury, koncepcji komercjalizacji, jak i PR. Wszystkie te elementy muszą współgrać ze sobą, by stworzyć popyt i wzbudzić zainteresowanie klientów.

Sprawdź koniecznie: miejsca parkingowe – dlaczego drożeją?

Koneser

Przykładem pionierskiej inwestycji, która zakończyła się sukcesem, jest realizacja Centrum Praskiego Koneser. Projekt powstał na terenie dawnej warszawskiej fabryki wódek, w sercu starej Pragi. Dzielnica, która od lat czekała na impuls rozwojowy, zyskała inwestycję, która aktywnie zmienia jej wizerunek. Koneser w umiejętny sposób połączył klimat starej architektury z nowoczesnymi technologiami i designem, tworząc miastotwórczy projekt stwarzający warunki do komfortowej pracy i życia. Kompleks łączy funkcję biurową, mieszkalną i kulturalno-rozrywkową, ponieważ na jego terenie znajdują się  także muzea i hostel. Inwestycja przyciągnęła wiele inicjatyw z branż kreatywnych (m.in. kampus Google). Na jej terenie organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych angażujących zarówno mieszkańców Pragi, jak i osoby rzadko odwiedzające prawobrzeżną Warszawę (np. trwające przez całe tegoroczne wakacje Lato Konesera).

Siła oddziaływania Konesera wykracza poza jego mury – istotnie przyczynił się on do zmiany wizerunku dzielnicy, która z zapomnianej i uznawanej za mało przyjazną, stała się modna i atrakcyjna. Zachęciło to inwestorów do realizacji kolejnych projektów. Pojawiło się wiele nowych inwestycji mieszkaniowych. W zeszłym roku zmienił się inwestor projektu realizowanego na terenie dawnej fabryki PZO przy ul. Grochowskiej. Funkcje mieszkaniowe będą w tym przypadku połączone z funkcjami komercyjnymi, dzięki czemu obiekt będzie tętnił życiem. To duża szansa dla najbliższej okolicy, która pod wpływem napływu nowych mieszkańców i pracowników będzie zmieniała swój charakter, dopasowując się do ich potrzeb. Pojawi się nowa infrastruktura – sklepy, restauracje czy punkty usługowe. Przy Szwedzkiej 20 powstaje inwestycja Bohema, realizowana na poprzemysłowych terenach dawnej fabryki Polleny. Docelowo projekt ma łączyć funkcję mieszkalną, handlową i biurową, a na jej terenie ma powstać otwarta przestrzeń wspólna. Podobnie jak w przypadku Konesera, inwestor planuje organizację wielu wydarzeń artystyczno-kulturalnych. 

Warsaw Spire

Najlepszym dowodem na to, że projektując budynki biurowe warto robić to z rozmachem, jest sukces Warsaw Spire. Inwestycja stała się ikoną nowej warszawskiej dzielnicy biznesowej, która powstaje na Woli. 220-metrowy, najwyższy w Polsce biurowiec zdobył nagrodę główną w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017. Dlaczego jest wyjątkowy? Oprócz spektakularnej architektury i najnowszych rozwiązań technologicznych wprowadził nową jakość w zakresie projektowania otoczenia inwestycji komercyjnej. Integralnym komponentem Warsaw Spire jest Plac Europejski, który został zaprojektowany przez pracownię Wirtz International Landscape Architects. To otwarta dla przechodniów przestrzeń miejska z fontanną i zielenią, która wcześniej była niedostępna. Na placu organizowanych jest wiele atrakcji, m.in. kino letnie, koncerty, wystawy czy lodowisko podczas zimy.  

Warsaw Spire nie był pierwszym budynkiem biurowym, który powstał na Woli. Stał się jednak kluczowym projektem dzięki odpowiedniej strategii marketingowej oraz zaoferowaniu miastu i mieszkańcom wartości dodanej, jaką jest atrakcyjnie zaaranżowana i aktywnie animowana przestrzeń wspólna. Realizacja projektu nadała nową dynamikę procesowi rozwoju Woli, która zyskuje status kluczowej dzielnicy biznesowej w Polsce. 

Nie tylko Warszawa

Warszawskie inwestycje to nie jedyne projekty. Przykładów wizjonerskich inwestycji, które zmieniają oblicza miast, jest więcej. Inwestor łódzkiej Manufaktury z niezwykłym rozmachem wykorzystał XIX-wieczne budynki fabryk Poznańskiego. Przekształcił je w nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe, którego budowa pochłonęła 200 mln EUR. Był to w 2006 r. największy projekt rewitalizacyjny w Europie – łączna powierzchnia odnowionych budynków wyniosła 180 tys. m2. Krajobraz Krakowa istotnie zmieni również realizacja projektu Unity Tower. To adaptacja słynnego „Szkieletora” czyli niedokończonego projektu, który od lat 70. psuje panoramę miasta. Olivia Star, najwyższy budynek biurowy w północnej Polsce, jeszcze w okresie budowy stał się trójmiejską ikoną.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz