Wiatrołap lub inaczej – przedsionek to pomieszczenie, którego obecność jest wymagana przez polskie prawo budowlane. Choć przepis nie dotyczy samego przedsionka, mówi o obowiązku budowy przegród cieplnych charakteryzujących się określonymi parametrami. W praktyce jednak budowa wiatrołapu jest dużo prostsza i bardziej ekonomiczna – to dlatego znajdziesz go w niemal każdym projekcie dowolnego budynku, który ma być postawiony w Polsce.
Wiatrołap – funkcje
Wiatrołap pełnił funkcję zatrzymywania wiatru i ogólnej regulacji temperatury pomiędzy przytulnym wnętrzem Twojego domu a nierzadko nieprzyjaznymi warunkami panującymi na zewnątrz. Dzięki niemu wnętrze nie wyziębi się wskutek otwierania frontowych drzwi. Wiatrołap skutecznie zapobiegnie powstawaniu przeciągów. Pomoże Ci również utrzymać ilość ciepła i kontrolować wydajność ogrzewania w Twoim domu.
Jak zagospodarować i urządzić wiatrołap? Aranżacje mogą być naprawdę imponujące i niesztampowe. Przekonaj się sam.
Wiatrołap możemy traktować również jako poczekalnię, w której pozostawimy odzież wierzchnią, buty czy ociekający deszczem parasol. W odpowiednio zaprojektowanym i właściwie doświetlonym przedsionku można nawet zaplanować wygodną szafę, która pomieści wszystkie niezbędne akcesoria. Odpowiednio zaaranżowany może również posłużyć jako recepcja czy poczekalnia, jeśli prowadzisz w swoim domu działalność gospodarczą.
Jak urządzić przedsionek?
Ze względu na małą powierzchnię pomieszczenia (wiatrołapy są z reguły dużo mniejsze od przedpokoju) kolory używane w wykończeniu wnętrza powinny nadawać mu ciepłej barwy i optycznie go powiększać. Do ścian można użyć bardzo jasnych kolorów (łącznie z białym), np. delikatnie ciepłej żółci. Jeżeli przedsionek jest większy, warto położyć na jego ścianach drewniane panele. Należy jednak pamiętać, że w mniejszych pomieszczeniach ten pomysł nie do końca się sprawdzi. Coraz modniejsze stają się też wiatrołapy przeszklone i lustrzane. Szklane drzwi i lustra na szafach będą też na pewno czymś oryginalnym i zaskakującym, przyciągającym uwagę.
Ocena redakcji Immodi
Wiatrołapy mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych to funkcjonalne i przydatne pomieszczenie, dla innych zbędne i nieergonomicznie miejsce. Być może przyczyną negatywnych komentarzy jest brak odpowiedniej aranżacji wiatrołapu. Tylko z pozoru może on być nudny, chłodny i niepasujący do reszty pomieszczeń w naszym domu.
1 thought on “Wiatrołap – co musisz o nim wiedzieć?”