Zdjęcie do tekstu - Własne M - jak znaleźć?

Własne M – jak znaleźć?

Posiadanie mieszkania lub domu w Polsce to synonim bezpieczeństwa i stabilizacji. Własne “M” stanowi otwarcie pewnego etapu w życiu i jest swoistym krokiem w dorosłość. Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie większości z nas i nikogo to nie dziwi. Jednak jak znaleźć to odpowiednie, spełniające nasze oczekiwania? 

Własne M – zakup mieszkania krok po kroku 

  1. Oszacuj budżet i możliwości finansowe. Weź pod uwagę wielkość własnych środków oraz finansowanie kredytem. Jeśli planujesz pożyczyć pieniądze od banku – na tym etapie powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową. Określ, czy interesuje Cię mieszkanie na sprzedaż pochodzące z rynku pierwotnego czy wtórnego. 
  2. Rozpocznij poszukiwanie ofert. Możesz zdać się na siebie i samodzielnie przeprowadzić cały proces poszukiwania mieszkania, bądź też skorzystać z usług pośrednika. Zastanów się, czego dokładnie chcesz, jakie mieszkanie zaspokoi Twoje potrzeby i zagwarantuje komfort. Zwróć uwagę nie tylko na swoją aktualną sytuację – myśl przyszłościowo. 
  3. Jeśli masz na oku kilka nieruchomości, zwróć uwagę na ich lokalizację i sprawdź, ile zajmie Ci droga do pracy. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek jak np. niechciany hipermarket w pobliżu budynku.
  4. Zweryfikuj wybrane oferty. Na etapie oglądania i porównywania różnych ofert, pamiętaj o pewnych kwestiach, które musisz sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania – nie bój się ich zadawać.
  5. Oszacuj budżet. Wybrałeś już konkretną ofertę, możesz więc wrócić do punktu wyjścia, czyli rozplanowania całego budżetu. 
  6. Podpisz umowę przedwstępną.
  7. Złóż wniosek o kredyt i podpisz umowę kredytową.

Własne M jako inwestycja

Posiadanie własnego “M” może być traktowane jako dobra inwestycja i atrakcyjna lokata oszczędności. Należy jednak pamiętać, że może ona wiązać się z ryzykiem. Wymaga zaangażowania znacznych środków własnych, zwykle uzupełnianych kredytem. Dlatego zakup własnego “M” warto starannie przemyśleć i już na wstępie – oszacować swoje możliwości finansowe. 

Sprawdź także: 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz