Wrocław to miasto, w którym zaznaczyły się wpływy wielu kultur i stylów architektonicznych. W jego zabudowie, zarówno historycznej jak i współczesnej, można znaleźć prawdziwie interesujące budynki. Jedne z nich budzą zachwyt, inne wywołują sprzeczność. Jedno jest pewne – nie da się przejść obok nich obojętnie.
Wrocławski “Manhattan”
To jeden z bardziej kontrowersyjnych budynków miasta. Projekt Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak miał łączyć jasną kolorystykę oraz elementy drewna i zieleni, co nadawałoby mu śródziemnomorskiego klimatu. W rezultacie z oryginalnej wizji pozostały tylko charakterystyczne owalne okna – w ramach oszczędności nie wykończono elewacji. Biały kolor uzyskano dopiero w wyniku niedawnego remontu. Manhattan, jako jeden z ciekawszych projektów wybitnej architekt polskiego modernizmu, został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Pasjonują Cię niesztampowe budynki? Architektura z roku na rok zmienia swoje oblicze. Powstaje coraz więcej projektów wykorzystujących nowoczesne rozwiązania, a także charakteryzujących się nietypowym wyglądem. Sprawdź koniecznie listę 13 nowoczesnych budynków w Polsce na Gethome.pl.
Sky Tower
Najwyższy budynek w Polsce i 20. pod względem wysokości w Europie. Przy wyniku 212 m zostawia w tyle warszawski Pałac Kultury (188 m bez iglicy) i Warsaw Trade Tower (184 m). Sky Tower wchodzi w skład kompleksu apartamentowo-biurowego, gdzie znajduje się między innymi galeria handlowa i kręgielnia. Na szczycie budynku mieści się punkt widokowy, z którego po zakupie biletu, można podziwiać panoramę Wrocławia. Od 2014 r. w mieście odbywa się Sky Tower Run – konkurencja biegowa, w której uczestnicy muszą w jak najkrótszym czasie wbiec na 49 piętro wieżowca, pokonując aż 1142 schody. Ustanowiony w 2016 r. rekord wynosi 4 minuty 52 sekundy.
Trzonolinowiec
Laureat nagrody “Dom Roku 1967”, jedyny taki budynek w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Ten modernistyczny budynek, nazywany przez wrocławian “wisielcem” i “domem na kurzej łapce”, zaprojektowano jako trzon obudowany poszczególnymi kondygnacjami podwieszanymi na stalowych linach. W rezultacie cała konstrukcja wydawała się unosić w powietrzu. Budynek od początku budził sprzeczne emocje i początkowo nikt nie chciał w nim mieszkać. Zasiedlono go zatem artystami – mieszkali tutaj Bogusław Linda i Krzysztof Globisz. Ostatecznie stwierdzono, że Trzonolinowiec jest niestabilny i w 1974 r. usztywniono konstrukcję. Obecnie jest to budynek bardziej szkieletowy, niż linowy.
Dom towarowy Solpol
Jeden z dwóch reprezentantów Wrocławia na wystawie 25. najważniejszych budynków wolnej Polski. Są tacy, którzy najchętniej oddaliby budynek do rozbiórki, inni chcą wpisać go do rejestru zabytków. To sztandarowy przykład polskiego postmodernizmu – swego czasu był jednym z atrakcyjniejszych i nowocześniejszych budynków w Polsce, głownie za sprawą nowoczesnych jak na tamte czasy rozwiązań (posiadał klimatyzację, ruchome schody i monitoring). Chociaż obecnie jest praktycznie nieużywany, uchodzi za swego rodzaju znak tamtych czasów.
Osiedle modernistyczne WuWa
Prawdziwy unikat – na świecie jest zaledwie 6 podobnych projektów. To wzorcowe osiedle domów modernistycznych powstało na bazie pomysłu niemieckiej organizacji Werkbund. Projekt pod nazwą WuWa (Wohnung und Werkraum) miał być odpowiedzią na głód mieszkań jaki nastał po I wojnie światowej. Motywem przewodnim był komfort mieszkańców rozumiany jako “dostęp do światła, przestrzeni i zieleni”. Budynki osiedla mają prostą bryłę, pozbawione są rzeźb i ozdobników, dzięki czemu zostały wybudowane tańszym kosztem. Oszczędna forma i minimalistyczne wnętrza miały inspirować architektów do projektowania nowoczesnych, funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych.
Sprawdź także: Nowe mieszkania w Poznaniu.