Wrzos to roślina wieloletnia, należąca do rodziny wrzosowatych. Ich kwiaty trwają przez długie tygodnie i cieszą oczy pięknymi odcieniami bieli, różu i fioletu, przyciągając swoim zapachem pożyteczne owady. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto uprawiać te kwiaty, nawet w warunkach domowych. W tym artykule sprawdzisz, jak sadzić i pielęgnować wrzos oraz dlaczego warto to robić.
Sprawdź także ofertę portalu RynekPierwotny.pl – nowe mieszkania w Kołobrzegu cieszą się sporym zainteresowaniem.
Pochodzenie i charakterystyka
Wrzos to roślina, która odnajdzie się niemal w każdych warunkach, o czym świadczy jej naturalne występowanie niemal w całej Europie, a także na terenach Azji i Afryki. Praktycznie jedynym miejscem, w którym nie występują wrzosy, jest basen Morza Śródziemnego, co zapewne jest wynikiem zbyt ciepłego klimatu. Różnorodność występowania wrzosu wiąże się z istnieniem wielu odmian i gatunków tej rośliny. W Polsce najczęściej i najchętniej uprawiany jest wrzos pospolity. To zimnozielona krzewinka, która dorasta nawet do 50 cm wysokości. Jednak – na co należy zwrócić uwagę – odmiany doniczkowe osiągają znacznie mniejsze rozmiary.
Co ciekawe, niezależnie od miejsca posadzenia rośliny wytwarzają drobne kwiaty o kielichowym kształcie. Okres kwitnienia wrzosów przypada na wrzesień i październik, w zależności od konkretnej odmiany – w tym czasie na krzewinkach pojawiają się liczne fioletowe kwiaty o niewielkich rozmiarach. Co prawda, wrzos kwitnie tylko przez 2 miesiące, jednak po tym czasie również wygląda perfekcyjnie. To właśnie dlatego warto posadzić go w swoim domu. Jak to zrobić? Sprawdź koniecznie.
Wrzos ogrodowy
Wrzosy najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, z uwagi na niskie temperatury i wilgoć, co ułatwia przyjęcie sadzonek. Należy jednak uważać na przymrozki – dotyczy to zarówno odmian doniczkowych, jak i zewnętrznych. Aby wrzosy stworzyły zwartą i gęstą rabatkę, poszczególne egzemplarze należy sadzić w odstępach około 30-40 cm. Wówczas ładnie się rozrosną i szczelnie pokryją całą powierzchnię ogrodu. Co istotne, należy umieścić sadzonki w żyznym i lekkim podłożu w nasłonecznionym miejscu. Sadzenie powinno poprzedzać odpowiednie przygotowanie gleby – rozłożenie kory sosnowej lub nawozu torfowego. Z kolei po umieszczeniu rośliny w ziemi należy obficie ją podlać, a w okresie zimowym zabezpieczyć poprzez ściółkowanie korą.
Wrzosy świetnie sprawdzą się również w doniczkach na balkonie i tarasie. Nie zawsze przezimują, ale na pewno zagwarantują barwne kompozycje jesienią, a nawet zimą, czyli wtedy gdy tak bardzo tęsknimy za wiosennym przebudzeniem.
Wrzos doniczkowy
Wrzos doniczkowy wymaga przeprowadzenia podobnych podobnych czynności, jeśli chodzi o sadzenie. Doniczki z wrzosami należy umieścić w nasłonecznionym miejscu. Warto jednak pamiętać, że krzewinki nie tolerują zbyt dużej ilości wody, dlatego do ich podlewania należy podchodzić z rozwagą. Od czasu do czasu (dwa razy w roku – jesienią i po okresie zimowym) trzeba również wzbogacić je preparatami utrzymującymi pH na odpowiednim poziomie (od 3.5 do 5).
Pielęgnacja wrzosu
By uprawa w ogrodzie lub hodowla w domu powiodła się, wrzosom potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Składają się na nią trzy podstawowe zabiegi:
- podlewanie – wrzosy podlewamy raz na tydzień, nie dopuszczając do sytuacji, w której w podłożu stałaby woda.
- nawożenie – wrzosy należy odżywiać preparatami wieloskładnikowymi, które podtrzymują odpowiednia pH i dostarczają roślinom niezbędnym składników odżywczych. Nawożenie przeprowadza się kilka razy w sezonie, w zależności od potrzeb naszych roślin.
- przycinanie – to nieodłączny element pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza wrzosów ogrodowych. Raz do roku, najlepiej wiosną, należy skrócić rozrośnięte pędy.
Przeczytaj również inne nasze artykuły: