Każdy z nas zna ten moment, kiedy przychodzi zmęczony do domu i jedyne czego potrzebuje to odpoczynek. Ale nie jest to możliwe gdy w naszym mieszkaniu słychać wyjątkowo dokuczliwe hałasy jak np. stukająca podłoga, szumy z klimatyzacji, sprzętów RTV lub dźwięki dochodzące zza ściany. Wyciszenie mieszkania – jak zrobić to skutecznie?
Wyciszenie mieszkania
Hałas w mieszkaniu jest nie tylko uciążliwy ale i szkodliwy dla domowników. Źle działa na samopoczucie, powoduje rozdrażnienie, wpływa także na poważniejsze problemy jak np. przewlekłe migreny, nadpobudliwość czy kłopoty ze snem. Aby tego uniknąć warto zadbać o jak najlepsze wyciszenie lokalu i wcale nie jest do tego niezbędny generalny remont.
Stukająca podłoga
To właśnie stukot podłogi uważa się za najbardziej irytujący dźwięk w mieszkaniu. Najskuteczniejszym sposobem na jego pozbycie się jest użycie tzw. podłogi pływającej z zastosowaniem skalnej wełny mineralnej. Pozwala ona uniknąć przenoszenia dźwięków uderzeniowych na konstrukcję.
Osoby, które jednak nie chcą wymieniać podłogi mogą zainwestować w tekstylia mieszkaniowe. Jest to jeden z najtańszych sposobów na wyciszenie mieszkania, a przy okazji wybieramy dowolną dekorację do domu. Tutaj rządzi się zasada – im więcej materiałów miękkich jak zasłony, firanki, wykładzina, nawet ozdobne poduszki czy tapicerowane kanapy i fotele tym pomieszczenie jest cichsze i bardziej wytłumione. Skuteczne może być również wyłożenie ścian tapetami, powieszenie makatek i obrazów. Stosowanym od dawna znanym sposobem na wygłuszenie pomieszczenia jest także zastosowanie sufitu podwieszanego lub styropianowych kasetonów, które nie są już w modzie.
Sprawdź również nowoczesne osiedla mieszkaniowe w Wągrowcu
Ekran akustyczny
Najczęściej stosowanym sposobem na wyciszenie mieszkania są stelaż, płyty gips-karton oraz wypełnienie z wełny mineralnej. W ten sposób powstaje ekran akustyczny, który odbiera część dźwięków przedostających się przez ścianę. Tutaj należy jednak wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie zabiera przestrzeń, zatem jest niekorzystne dla małych powierzchni.
Wełna mineralna musi mieć około 5-10 cm grubości, co znacznie zmniejsza metraż. Nie warto jednak iść na łatwiznę. Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielne przyklejenie ścian płytami gips-karton, bo to tylko pogarsza izolacyjność ścianki. W tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy odpowiednio przygotują instalację akustyczną pamiętając o wszystkich szczegółach jak np. wykorzystanie folii akustycznej.
Gdy nie chcemy tworzyć ekranu akustycznego dobrym sposobem na wyciszenie mieszkania jest korek, który można używać jako podkład pod panele lub ścianę. A jeśli materiał ten podoba nam się sam w sobie, jedyne co trzeba zrobić to wykleić pomieszczenie płytami z korka technicznego o grubości 1 cm i pomalować na dowolny kolor. Świetnie pochłania on fale dźwiękowe oraz drgania.
Wyciszenie mieszkania – sposoby
Producenci widząc coraz większe zainteresowanie domowników wyciszaniem mieszkania wciąż przygotowują nowe rozwiązania, do których należą np. maty akustyczne. Można je kłaść nie tylko na podłogę, ale także na ścianę. Są to maty, które nie tylko wyciszają, ale z zewnątrz zawierają element dekoracyjny np. skórę w różnych kolorach. Na obecną chwilę jest to dość duży wydatek.
Zagospodarowana przestrzeń
Na akustykę mieszkania wpływ ma także zagospodarowanie przestrzeni. Puste sufity i ściany tylko sprzyjają odbijaniu się i rozprzestrzenianiu dźwięku. Dlatego warto dobrze rozplanować rozmieszczenie mebli i innych przedmiotów w domu, tak aby nie tylko poprawiało to nasze samopoczucie, ale zatrzymywało zbędne hałasy. Dobry sposobem jest np. zrobienie regałów zapełnionych książkami. Warto też zastanowić się nad wymienieniem starego sprzętu RTV/AGD, który roznosi szumy. Ale zanim to zrobimy, możemy przecież zacząć od wyłączania wszelkich sprzętów elektronicznych na noc od zasilania.