zdjęcie do tekstu - Wynajem w Szwajcarii

Wynajem w Szwajcarii

Wynajem w Szwajcarii to coraz popularniejsza opcja. Państwo uznawane jest za jeden z kilku krajów europejskich oferujących naprawdę dobre warunki do życia. Wysokie płace, uporządkowana infrastruktura komunikacyjna, czyste powietrze i piękne widoki na wyciągnięcie ręki – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób myśli o przeniesieniu do kraju Milki i Wilhelma Tella. Jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Szwajcarii?

Przeczytaj – najciekawsze budynki Wrocławia.

Krok pierwszy: poszukiwania

Wynajem w Szwajcarii to coraz popularniejsza opcja. Tamtejszy rynek jest bardzo rozwinięty i pomimo licznych nieruchomości znajdujących się w obrocie nie nadąża za potrzebami. A to oznacza dużą konkurencję – musisz się liczyć z faktem, że zanim znajdziesz wymarzone mieszkanie, może upłynąć jakiś czas. Trudności mogą się pojawić szczególnie w Genewie, Zurychu, Lozannie i Bazylei, ponieważ każdego roku do tych miast przyjeżdża najwięcej emigrantów. Jak rozpocząć poszukiwania?

  • podobnie jak w Polsce dobrym źródłem ogłoszeń jest internet. Ofert możesz szukać na takich portalach jak Homegate, Immostreet, czy Immoscout. Znajdziesz tam ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia w całym kraju.
  • jeżeli masz w rodzinę lub znajomych w którymś z wybranych miast, to po prostu rozpuść wici, że poszukujesz mieszkania. Może się okazać, że będzie to najszybszy sposób znalezienia lokum.
  • przejdź się po okolicy, w której planujesz zamieszkać i poszukaj ogłoszeń, bądź szyldów informujących o wynajmie. Wykorzystaj też gazety.
  • skorzystaj z pomocy agenta nieruchomości, którego możesz znaleźć na stronie Swiss Real Estate Association. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie.

Gdy już znajdziesz wymarzone lokum, warto dobrze przygotować się do kolejnego etapu, jakim będzie podpisanie umowy najmu. Jakie dokumenty musisz przedstawić właścicielowi? Ile wyniesie kaucja za mieszkanie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym poradniku https://gethome.pl/blog/wynajem-mieszkania.

Krok drugi: warunki wynajmu

Wynajem w Szwajcarii wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiednich środków finansowych. Dlatego po znalezieniu wymarzonego lokum, upewnij się w jakim stanie je otrzymasz. Najprawdopodobniej będzie nieumeblowane i pozbawione wykończeń, a nawet instalacji oświetleniowej. Umowa najmu nie musi być zawarta w formie pisemnej, ale jest to korzystne dla obu stron. Powinna zawierać oznaczenie wynajmowanej nieruchomości, stron umowy oraz kwotę kaucji i czynszu. Jeżeli zależy Ci na uwzględnieniu dodatkowych warunków, dopilnuj aby również się tam znalazły. Większość umów sporządza się na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, które składa się w formie pisemnej. Przygotuj się na to, że będziesz musiał przedstawić właścicielowi mieszkania dokumenty dotyczących Twojej sytuacji finansowej, historii kredytowej oraz potwierdzających prawo pobytu. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie abyś wynajął lokum pozostając bez pracy, ale wtedy wynajmujący może tak czy inaczej poprosić Cię o potwierdzenie Twojej stabilności finansowej.

Jeśli nie chcesz obecnie emigrować do Szwajcarii, sprawdź ofertę wynajmu domów na Gethome.pl w Krakowie – atrakcyjne położenie i konkurencyjne ceny to nie jedyne ich zalety.

Krok trzeci: czynsz i kaucja

Kaucja wynosi najczęściej równowartość trzymiesięcznego czynszu. Stanowi zabezpieczenie na poczet szkód poczynionych przez najemcę (sprawdź, jakiej wysokości może zostać naliczona). Otrzymasz ją wraz z odsetkami przy wyprowadzce. Pamiętaj, że nie odpowiadasz za szkody jakie powstały w wyniku normalnego użytkowania mieszkania. Zorientuj się jak wyglądają koszty wynajmu w Twojej okolicy. Jeśli stwierdzisz, że płacisz za dużo możesz zakwestionować czynsz i wnieść o jego obniżenie. Z drugiej strony, właściciel mieszkania może podnieść opłaty tylko wtedy kiedy istnieje ku temu uzasadniony powód. Musi Cię o tym poinformować z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Rachunki za wodę, prąd i media z reguły opłaca najemca razem z czynszem, ale upewnij się, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku. Właściciel mieszkania ma obowiązek raz do roku przedstawić Ci szczegółowy wykaz opłat dodatkowych – pamiętaj aby dokładnie sprawdzić czy zgadza się on z rzeczywistością.

Bycie najemcą to również obowiązki. Najemcy mogą być bezproblemowi i o takich marzy każdy właściciel. Niestety, zdarzają się i tacy, którzy przysparzają kłopotów. Sprawdź koniecznie 10 największych grzechów najemców – takich zachowań bezwzględnie unikaj!


Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz