Zadaszenie tarasu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które nie tylko zabezpiecza taras przed opadami atmosferycznymi, ale również zwiększa jego atrakcyjność. Dzięki temu zwiększa się przestrzeń użytkowa, którą można zaaranżować według własnych upodobań. Jakie zadaszenie tarasu warto wybrać? Podpowiadamy.
Jesteś zainteresowany zakupem domu czy mieszkania? Sprawdź ofertę novum developer w Gethome.
Zadaszenie tarasu – dlaczego warto?
Zadaszenie tarasu to rozwiązanie, dzięki któremu możemy zapewnić sobie komfortowe warunki do przebywania na świeżym powietrzu. Upały i dokuczliwe promienie słoneczne – zwłaszcza w miesiącach letnich – mogą znacznie utrudniać chęć spędzenia wolnego popołudnia na tarasie. Zadaszenia umożliwią nam czerpanie radości z bycia w ogrodzie podczas słońca czy deszczu.
Zadaszenie tarasu – rodzaje
Aluminiowe zadaszenie tarasu – zadaszenia lamelowe na aluminiowych wspornikach to nowoczesne, jednak drogie rozwiązanie. Zapewnia dobrą ochronę zarówno przed deszczem, jak i słońcem.
Szklane zadaszenie tarasu – stanowi dobrą ochronę przed deszczem, jednak nieco gorszą przed słońcem. Można sobie z tym jednak poradzić, wybierając szkło przyciemniane lub szkło poliwęglanowe.
Rozsuwane zadaszenie tarasu – to przykład nowoczesnego rozwiązania. Zadaszenie może być chowane całkowicie lub częściowo. Stanowi dobrą ochronę przeciwsłoneczną, zabezpiecza również przed deszczem – i co istotne, nie są drogie.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – zadaszenie wykonane z tworzywa sztucznego, które przepuszcza światło. Jest dużo bardziej wytrzymałe i przede wszystkim – lżejsze od szkła.
Zadaszenie tarasu z drewna – taka konstrukcja na ogół nie przepuszcza światła słonecznego, ale bardzo szybko tworzy efekt przytulnego i klimatycznego miejsca.
Zadaszenie tarasu – jak zrobić?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zastosowanie gotowych materiałów, czy budujemy zadaszenie tarasu samodzielnie, musimy pamiętać o podstawowych zasadach. Jakich?
1. W pierwszej kolejności należy przygotować betonowy fundament pod słupki.
2. Następnie trzeba obsadzić w fundamencie stalowe kotwy, które zabezpieczą słupki.
3. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie podpór poprzecznych i krokwi. Wybierając je trzeba uwzględnić zarówno rozmiar tarasu (podpory muszą wytrzymać zimą obciążenie śniegu), jak i rodzaj zadaszenia.
Gotowe konstrukcje zawierają już wszystkie niezbędne elementy. Jeśli budujemy zadaszenie tarasu samodzielnie – odpowiedni wymiar krokwi powinien wynosić 85 cm, 60 cm – w przypadku tych wykonanych ze szkła (jest ono cięższe, potrzebuje więc większej liczby wsporników).
Przeczytaj również: Kwiaty balkonowe – co warto o nich wiedzieć?